Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOstatni Żołnierz Wyklęty z oddziału „Świerki-2” odszedł na wieczną wartę
24.08.2018 | 12:49

Ostatni Żołnierz Wyklęty z oddziału „Świerki-2” odszedł na wieczną wartę

Na zdjęciu: mjr Alojzy Gładykowski.

Fot. Stanisław Gazda

Zmarł prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Bydgoszcz mjr Alojzy Gładykowski, żołnierz Armii Krajowej.

Mjr Gładykowski, ps. „Głóg” i „Lampart”, był żołnierzem AK. Już jako nastolatek walczył przeciwko okupantowi niemieckiemu. Wstąpił do oddziału partyzanckiego „Świerki 2”, który prowadził działania zbrojne m.in. w lasach między Toruniem, a Bydgoszczą. W czerwcu ‘45 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, na wolność wyszedł we wrześniu na mocy amnestii.

Ostatnio pełnił funkcję prezesa bydgoskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

Zmarł w czwartek, w wieku 91 lat. 18 września skończyłby 91 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 11.00 na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Wyszyńskiego.

” Ś W I E R K I – 2 ” – Żołnierze Wyklęci z Puszczy Bydgoskiej Oddział partyzancki „Świerki -2” został utworzony na terenie Puszczy Bydgoskiej przez legendarnego dowódcę zgrupowania partyzanckiego „Cisy -100” por. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, „Drwal”, „Buk”, który po zakończeniu okupacji niemieckiej został komendantem obozu dla internowanych w Zimnych Wodach. Pracowało tam również wielu jego podwładnych z AK . W skutek rozpoczętych przez Urząd Bezpieczeństwa aresztowań byłych AK-owców z pośród załogi obozu Alojzy Bruski zdezerterował wraz z 35 AK-owcami do Puszczy Bydgoskiej 29/30 kwietnia 1945 r. Dowódcą oddziału mianował por. Kazimierza Wróblewskiego ps.”Kruk” a zastępcą ppor. Zbigniewa Smolińskiego ps. „Żuraw”, oraz por. Stanisław Grzmot-Skotnicki ps. „Pogoria” i „Pantera”

Oddział stoczył kilka walk i potyczek z Rosjanami w rejonie Pszczółczyna, Chrośny, Nowej Wsi Wielkiej, Brzozy i Kabatu. W trakcie operacji zlikwidowano kilkunastu żołnierzy sowieckich. W ostatniej walce zginął również por. Kazimierz Wróblewski ps. „Kruk” – oddział przestał istnieć w połowie maja 1945r. Swojego dowódcę partyzanci pochowali potajemnie na cmentarzu w Brzozie. Urząd Bezpieczeństwa zarządził polowanie na ukrywających się AK-owców. Rozpoczęły się liczne aresztowania a następnie posypały się na nich srogie kary z wyrokami śmierci.


Podobne wpisy

Powiązane treści