Bydgoszcz
1C
Opady
97% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 1 • L 1
-0C
Wt
-2C
Sr
0C
Czw
-2C
Pt
-3C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportOstatnia runda edukacji przez szachy za nami!
szachy-stock photo
19.06.2018 | 13:43

Ostatnia runda edukacji przez szachy za nami!

Na zdjęciu: Zawody zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym.

Fot. archiwum

16 czerwca odbyła się ostatnia runda turnieju Edukacja przez szachy – Pierwsza Międzyszkolna Bydgoska Liga Szachowa. Turniej, którego inicjatorem jest rodzic zawodnika grającego w szachy – Arkadiusz Matczyński, a prowadzi go wspólnie z wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i trenerem szachowym Karolem Jarochem.

Na starcie stanęło 58 zawodników, podzielonych na dwie grupy: 21 zawodników z kategorią szachową oraz 37 debiutantów. Przyjechali oni z różnych zakątków naszego województwa (i nie tylko): Łochowa, Niemcza, Osielska, Koronowa, Rynarzewa, Łubianki, Wąwelna, Dąbrowy Chełmińskiej, Ciela, Białych Błot, Rynarzewa, Borówna, Żołędowa, Żnina i Bydgoszczy.

Tym razem zawody zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym, w obiekcie Auditorium Novum. W jednej z sal odbywała się rozgrywka, a wręczenie nagród nastąpiło w przestronnej auli.

Zawodnicy grali 7 rund tempem 15 minut. W Grupie A, a więc dla graczy z od IV kategorii szachowej pierwsze miejsce zajął Stanisław Paprocki z ZS w Borównie, drugie miejsce jego młodszy brat Antoni Paprocki a trzecie Karol Kacprzak z SP 63 w Bydgoszczy. W Grupie B na pierwszym miejscu uplasował się Robert Stróż z SP z Łochowa, tuż za nim Piotr Dyl także z Łochowa, a ostatnie medalowe miejsce zajął Krzysztof Michałek z SP w Osielsku. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę, co możliwe było dzięki wielu sponsorom wspierającym tę inicjatywę.

Organizatorzy starają się za każdym ubogacać to wydarzenie szachowe, stąd też nazwa projektu „Edukacja przez szachy”. Na pierwszym był pokaz drukarki 3D, na kolejny eksperymenty Profesora Ciekawskiego, na innym 20-minutowy koncert w wykonaniu dzieci m.in. grających w tej lidze szachowej,  a tym razem odbył się 30-minutowy koncert w wykonaniu zespołu Camerata Fordońska z MDK nr 5 w Bydgoszczy pod kierownictwem Any Matijevic-Komorowskiej i Violetty Drążkowskiej.

Oczywiście, co wpisało się już na stałe w tę ligę, po wręczeniu pucharów i rozdaniu nagród nastąpiło losowanie zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu i Family Parku. Zaproszeń tym razem naprawdę było dużo, więc wiele osób wyszło zadowolonych.

Ponieważ piąta runda była ostatnią  w roku szkolnym 2017/2018 to po koncercie nastąpiło podsumowanie całego cyklu. Rozdano atrakcyjne nagrody w klasyfikacji generalnej (ponownie każdy dostał nagrodę, wśród nich były telefon, drukarki laserowe, zegary szachowe, słuchawki i wiele, wiele innych). Gościem honorowym był kurator oświaty Marek Gralik, który w kilku słowach wspomniał, jak ważne są szachy w edukacji. Zaproszeni zostali także sponsorzy, partnerzy a także dyrektorzy szkół uczniów, którzy grali w trakcie całego cyklu.

Warto wspomnieć, że w całym cyklu wzięło udział ponad 140 zawodników, z prawie 40 szkół.

Wszystkie wyniki, relacje i zdjęcia dostępne będą na stronie projektowej edukacjaprzezszachy.pl. Tam też pojawią się informacje związane z kolejną edycją, która prawdopodobnie rozpocznie się w nowym roku szkolnym. Organizatorzy już teraz zapraszają firmy do przyłączenia się do tej niezwykłej imprezy.

Powiązane treści