Bydgoszcz
14C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 14 • L 14
5C
Pon
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOstrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem w regionie. W porywach będzie wiał z prędkością prawie 100 km/h!
09.02.2020 | 14:55

Ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem w regionie. W porywach będzie wiał z prędkością prawie 100 km/h!

Niż znad Atlantyku oznacza spadek ciśnienia, wichury oraz lokalne burze - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.

Na zdjęciu: W regionie kujawsko-pomorskim wiatr ma wiać ze średnią prędkością 40-55 km/h, w porywach - do 95 km/h.

Fot. archiwum MetropoliaBydgoska.PL

Gwałtowna zmiana pogody ma nastąpić już w niedzielny wieczór, a silny wiatr ma towarzyszyć nam nawet przez ponad 24 godziny – informują meteorolodzy i służby kryzysowe z regionu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano w niedzielne popołudnie. Ma ono związek z nadciągającym nad Polskę silnym niżem znad Oceanu Atlantyckiego, który przesuwa się z zachodu w stronę centralnej i północnej Europy. Jego głównym towarzyszem ma być silny wiatr. W województwie kujawsko-pomorskim ma wiać z południa i południowego-zachodu ze średnią prędkością między 40 a 55 kilometrów na godzinę, ale w porywach osiągać nawet 95 km/h! Ostrzeżenie dla regionu dotyczy wszystkich powiatów.

Jak informuje dyżurny synoptyk Rafał Szewczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni, zmiany pogodowe zaobserwujemy już w niedzielę około godziny 19:00. Najsilniejsze podmuchy mają występować w nocy, natomiast nad ranem wiatr będzie stopniowo słabł. Mimo to, ostrzeżenie obowiązuje aktualnie aż do poniedziałku, 10 lutego do godziny 21:00. – Ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem – dodaje w komunikacie przekazanym przez Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego Szewczyk.

W związku z tym służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Należy unikać miejsc, gdzie znajdują się drzewa (zwłaszcza stare i osłabione). „Prosimy nie parkować samochodów w pobliżu drzew, słupów, trakcji elektrycznych i wysokich murów ogrodzeniowych” – dodaje dyżurny BCZK. Trzeba również szczególną uwagę zwrócić na zamknięcie okien (także na klatkach schodowych), usunięcie z parapetów wszystkich nieumocowanych przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, a także sprawdzić, czy szyldy, reklamy, anteny oraz dźwigi są właściwie osadzone i ustabilizowane. „O wszelkich zauważonych zagrożeniach prosimy informować służby ratownicze lub Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 52-58-59-888)” – czytamy w komunikacie służb kryzysowych.

Silny wiatr ma pojawić się na przełomie tygodnia w całej Polsce. W innych regionach ma osiągać nawet 120 km/h, a w górach – do aż 200 km/h! Na Bałtyku zapowiadany jest sztorm. Niż spowoduje również znaczący spadek ciśnienia do zaledwie 940 hPa, co może sprawić, że osoby podatne na jego zmiany będą odczuwały w związku z tym dolegliwości. Na poniedziałek prognozowane są ponadto burze.

Znaczące osłabienie wiatru ma nastąpić we wtorek oraz środę.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści