Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszukali bydgoszczan „na koronawirusa”. Dwoje mieszkańców Wyżyn straciło 100 tysięcy złotych!
policja bydgoszcz
01.04.2020 | 13:20

Oszukali bydgoszczan „na koronawirusa”. Dwoje mieszkańców Wyżyn straciło 100 tysięcy złotych!

Na zdjęciu: Policja/zdj. ilustracyjne

Fot. Flickr.

Bydgoska policja informuje, że wczoraj (31 marca) dwoje starszych mieszkańców Wyżyn straciło blisko 100 tysięcy złotych. Każde z nich przekazało oszustom po prawie 50 tysięcy złotych! Mundurowi ustalili, że przestępcy wykorzystując pandemię koronawirusa odpowiednio zmodyfikowali stosowaną wcześniej metodę „na policjanta”.

Jak przekazuje kom. Przemysław Słomski z biura prasowego KWP w Bydgoszczy, do pierwszego zdarzenia doszło we wtorek przed południem. – Wówczas do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust poinformował kobietę, że w pobliżu jej miejsca zamieszkania przebywa grupa przestępcza, która ma jej podrobiony dowód osobisty. Co więcej, grupa miała wiedzieć, że kobieta nie ma pieniędzy w banku, tylko w domu. W związku z tym, mężczyzna kazał kobiecie przekazać pieniądze „policjantom”, którzy je zabezpieczą – opisuje Słomski.

Przestępcy wykorzystali w swoich działaniach panującą pandemię koronawirusa. Podszywający się za funkcjonariusza mężczyzna przekazał starszej osobie, że pieniądze najpierw muszą być poddane obowiązkowej dezynfekcji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa. – Pokrzywdzona, zgodnie z poleceniem oszusta zostawiła pieniądze w śmietniku przy placu zabaw. Niestety dopiero później zorientowała się, że jest to oszustwo – relacjonuje kom. Słomski. To nie koniec – tego samego dnia po południu policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące identycznego oszustwa na Wyżynach. Podobnie jak w pierwszym przypadku, pokrzywdzony zostawił blisko 50 tysięcy w wiacie śmietnikowej.

Opis tych historii wyłania się z nich obraz nieprawdopodobnej wręcz bezczelności sprawców, ich bezwzględności, ale też skuteczności. Jak widać oszuści dostosowują się do panującej sytuacji i modyfikują metody oszustw – podkreślił Słomski.

Policja kolejny raz przestrzega przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Przypomina, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od osób pieniędzy. Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe. To, czy akcja jakaś jest prowadzona przez policjantów, czy też nie, najprościej sprawdzić dzwoniąc (po rozłączeniu się z rozmówcą) pod bezpłatnym numer 112.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści