Bydgoszcz
17C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 17 • L 16
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszukiwał „na policjanta”. Proceder przerwali prawdziwi funkcjonariusze
24.01.2019 | 13:31

Oszukiwał „na policjanta”. Proceder przerwali prawdziwi funkcjonariusze

Na zdjęciu: Oszust został osadzony w areszcie.

Fot. KWP Bydgoszcz

Kryminalni z bydgoskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w oszustwach. 43-latek zajmował się odbieraniem pieniędzy. Pokrzywdzeni zostali oszukani metodą „na policjanta”. Podejrzany decyzją sądu trafił tymczasowo za kraty na trzy miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Wszystko miało swój początek  11 grudnia ubiegłego roku.  Bydgoscy policjanci zostali poinformowani o oszustwie metodą „na policjanta” dokonanym na szkodę starszej osoby. Zadzwonił do niej mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Oszust namówił pokrzywdzoną do wyrzucenia pieniędzy przez okno, ponieważ w okolicy miała grasować grupa złodziei plądrująca mieszkania. Natomiast wyrzucone pieniądze miały być zabezpieczone przez rzekomych policjantów. W ten sposób kobieta straciła kilka tysięcy złotych.

To jednak nie była jedyna ofiara oszustów. Kilka dni później (18.12.2018) doszło do kolejnego przestępstwa. W tym przypadku oszuści wykorzystali legendę o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym. Pokrzywdzona wypłaciła z banku kilkadziesiąt tysięcy złotych i przekazała fałszywemu policjantowi w umówionym miejscu na przystanku autobusowym.

Sprawą oszustw natychmiast zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego komendy miejskiej policji w Bydgoszczy. Krok po kroku analizowali  zgromadzone informacje. Wnikliwa praca funkcjonariuszy pozwoliła im na wytypowanie podejrzewanego o udział w oszustwach.

We wtorek (22.01.2019) rano policjanci przystąpili do realizacji i namierzyli typowanego przez nich mężczyznę. Kryminalni zapukali do jego mieszkania. Tam zatrzymali 43-latka. Następnie przewieźli go do bydgoskiej komendy. Śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili mu dwa zarzuty dotyczące oszustw. Podejrzany był tzw. odbierakiem, czyli osobą zajmującą się odbieraniem od pokrzywdzonych pieniędzy. Następnie skradzioną gotówkę przekazywał lub przelewał na konto kolejnym osobom.

Wczoraj (23.01.2019) kryminalni doprowadzili 43-latka do prokuratury. Oskarżyciel po jego przesłuchaniu wnioskował do sądu o tymczasowy areszt. Tego samego dnia sąd po zapoznaniu się z aktami sprawy aresztował podejrzanego na najbliższe trzy miesiące. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci nie wykluczają, że lista zarzutów może  jeszcze wzrosnąć.


Powiązane treści