Bydgoszcz
28C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 9km/h SE
H 28 • L 28
22C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
12C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszukiwali seniorów metodą „na policjanta CBŚP”. Jeden z członków szajki w rękach policji
policja bydgoszcz
01.10.2018 | 10:09

Oszukiwali seniorów metodą „na policjanta CBŚP”. Jeden z członków szajki w rękach policji

Śledczy zapewniają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Na zdjęciu: Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów na Szwederowie, a następnie trafił decyzją sądu za kratki.

Fot. KWP Bydgoszcz

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej policji zatrzymali mężczyznę, który był członkiem grupy oszustów. Wyłudzali oni pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta  CBŚP”. 

W toku policyjnych czynności okazało się, że na terenie Szwederowa dojdzie do oszustwa. – Rolą przebywającego na terenie naszego województwa jednego ze sprawców miało być odebranie pieniędzy bezpośrednio od starszej osoby, która sądziła że zadzwonił do niej policjant CBŚP – mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji.

Pokrzywdzoną była 85-letnia kobieta, którą kryminalni zaobserwowali pod jednym z banków na Szwederowie. – Jej zachowanie było nerwowe, cały czas z kimś rozmawiała przez telefon komórkowy i odwracała się w różnych kierunkach tak, jakby chciała sprawdzić, czy ktoś za nią idzie lub ją obserwuje – dodaje podinsp. Chlebicz. Po wyjściu z placówki bankowej, kobieta przemieściła się w kierunku miejskiego targowiska przy ul. Konopnickiej, gdzie pakunek od kobiety przejął mężczyzna i zaczął od niej odchodzić.

Podczas akcji, kryminalni zatrzymali 56-latka około 300 metrów od miejsca przekazania pakunku w momencie, w którym się przebierał. – Pod zdjętym ubraniem miał kolejne, co wskazywało na to, że zdjęty strój służył do zakamuflowania i uniemożliwienia ewentualnej identyfikacji jego osoby – mówi rzecznik prasowa kujawsko-pomorskich policjantów. Podczas przeszukania 56-latka, znaleziono i zabezpieczono kopertę z gotówką, w której znajdowało się 20 tysięcy złotych.

Jak się okazało, zatrzymany Bogdan Z. nie ma stałego miejsca zameldowania na terenie kraju, a w Bydgoszczy wynajmował pokój w jednym z hosteli. Śledczy zdecydowali się przeszukać to pomieszczenie i tam zabezpieczyli kolejne pieniądze. Było ponad 1,3 tys. dolarów amerykańskich oraz 9,7 tys. zł z przestępstwa oszustwa, które nie zostało wcześniej zgłoszone. – W trakcie pracy policjanci uzyskali informację iż do komisariatu policji Bydgoszcz – Szwederowo wpłynęło zawiadomienie o oszustwie metodą „na policjanta CBŚP”, gdzie straty wyniosły 20 tys. zł – mówi podinsp. Chlebicz.

Śledczy zawnioskowali do sądu o tymczasowy areszt dla 56-latka. Sąd Rejonowy do tego wniosku się przychylił i zatrzymany spędzi za kratkami najbliższe trzy miesiące. Kryminalni informują, że podejrzany mógł dopuścić się kilku innych takich oszustw na terenie całego kraju, gdzie straty mogą przekroczyć 100 tys. zł. Policja informuje, że sprawa ma charakter rozwojowy. – Trwają czynności mające na celu ustalenie pozostałych członków zorganizowanej grupy – kończy rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji.


Powiązane treści