Bydgoszcz
3C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 2
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszuści ukradli seniorom 3 miliony złotych. Policjanci ostrzegają przed kolejnymi próbami
policja bydgoszcz
04.09.2020 | 13:04

Oszuści ukradli seniorom 3 miliony złotych. Policjanci ostrzegają przed kolejnymi próbami

Na zdjęciu: Policjanci apelują o rozwagę i proszą o przekazywanie komunikatu rodzinie i znajomym.

Fot. KWP Bydgoszcz

Łącznie już 3 miliony złotych ukradli oszuści posługujący się metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. W ostatnich dniach oszukali kolejną kobietę.

Do pokrzywdzonych zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Twierdziła, że prowadzone są policyjne działania przeciwko grupie przestępczej mające uchronić oszczędności seniorek zgromadzone w banku.  Rzekomi przestępcy mieli być w posiadaniu danych osobowych seniorów, a w proceder zamieszani mieli być pracownicy banku.

Rozmówca był bardzo przekonujący. Oszuści nakłonili seniorki do wypłacenia gotówki, a jedną z pań – nawet do zaciągnięcia kredytu. Kobieta był przez dwa dni telefonicznie zwodzona przez oszustów i odwiedziła w tym czasie wszystkie banki, pobierając swoje oszczędności. Zaciągnęła też kredyt i przekazała nieznanym osobom blisko 130 tysięcy złotych. Druga z seniorek może mówić o sporym szczęściu, bo po wypłaceniu gotówki szła obok komisariatu na Wyżynach. Postanowiła wejść i zapytać, o co chodzi z „tą policyjną akcją”. Wtedy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa.

Tylko w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim 63 seniorów straciło prawie 3 mln złotych w wyniku oszustw „na policjanta” czy „na wnuczka”. – Coraz częściej oszuści działają pod pozorem ochrony pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych albo przechowywanych w domu. W zależności od sytuacji twierdzą, że hakerzy włamią się na konto bankowe i żeby uniknąć pieniądze, trzeba je wypłacić i przekazać pod ochronę policji – mówi kom. Przemysław Słomski z bydgoskiej komendy. I dodaje: Jeśli natomiast pieniądze znajdują się domu, wymyślają historyjkę o planowanym włamaniu do mieszkania. W tej sytuacji pieniądze, a nawet kosztowności, każą zapakować do torby i pozostawić w umówionym miejscu, np. w koszu na śmieci albo w parku.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że w żadnej sytuacji nie mają prawa brać pieniędzy od obywateli. – Wszystkich czytających tę informację prosimy, aby opowiedzieć znajomym seniorom, sąsiadom i bliskim. Niech nie dadzą się oszukać. Niech te stracone trzy miliony złotych przemówią do wyobraźni – kończy kom. Słomski.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści