[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Oszuści wciąż działają metodą „na policjanta”. 79-letnia bydgoszczanka straciła 100 tysięcy złotych

Dodano: 23.04.2020 | 15:05

Na zdjęciu: Policja/zdj. ilustracyjne

Fot. BB

Kolejny przypadek oszustwa „na policjanta” w Bydgoszczy. 79-latka z Wyżyn straciła blisko 100 tysięcy złotych.

Wczoraj (22 kwietnia) policjanci z bydgoskich Wyżyn otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na policjanta. Sytuacja miała swój początek w piątek, 17 kwietnia. Wówczas do pokrzywdzonej – 79-letniej bydgoszczanki – zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. Podczas rozmowy stwierdził, że w ramach prowadzonych działań przeciwko grupie przestępczej, musi ona przekazać swoje oszczędności. Mężczyzna przekonywał, że to działanie miałoby uchronić jej pieniądze przed kradzieżą.

Rozmówca był bardzo przekonujący. Prowadził umiejętnie rozmowę, przekazując jednocześnie instruktaż, co kobieta ma robić i jak się zachowywać podczas wizyt w bankach – relacjonuje podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Kobieta podała mężczyźnie podszywającemu się za policjanta swój numer telefonu komórkowego. Ten, kontaktując się z nią cały czas przekazywał konkretne instrukcje. 79-latka udała się więc do trzech banków w centrum Bydgoszczy. – Po każdym wypłaceniu pieniędzy przekazywała je przybyłemu w umówione miejsce mężczyźnie. W ogóle nie podejrzewała, że padła ofiarą oszustów – dodaje podkom. Kowalska. Na dodatek oszuści poinformowali kobietę, że w poniedziałek będą kontynuować akcję. Tego dnia kobieta ponownie wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je osobom, które po nie przyszły.  Zaniepokoił ją jednak fakt, że we wtorek, 21 kwietnia nikt nie się z nią nie skontaktował.

W środę, 22 kwietnia 79-latka zgłosiła się w tej sprawie w komisariacie na Wyżynach. Tam dowiedziała się, że policjanci nigdy takich działań nie prowadzą, a ona padła ofiarą perfidnych oszustów żerujących na osobach starszych. – Łącznie kobieta straciła niemal 100 tysięcy złotych – informuje Kowalska. Warto dodać, że to kolejny tego typu przypadek zgłoszony policjantom z Wyżyn – 31 marca dwoje starszych mieszkańców tego osiedla straciło blisko 100 tysięcy złotych. Mundurowi ustalili, że przestępcy wykorzystując pandemię koronawirusa odpowiednio zmodyfikowali stosowaną wcześniej metodę „na policjanta”.

Policja przypomina, że jej funkcjonariusze nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po utracie gotówki – nierzadko całych oszczędności swojego życia – ofiara orientuje się, że została oszukana. Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” są dokonywane na osobach starszych – metoda ich działania jest bardzo podobna i doskonale obrazuje ją powyższy przykład.

Mundurowi apelują do bliskich osób starszych, aby zadbali o bezpieczeństwo seniorów – warto przekazywać im informacje o zagrożeniach i uczulić na opisywane techniki, z których korzystają oszuści. Policjanci nigdy nie dzwonią i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Oszuści wciąż działają metodą "na policjanta". 79-letnia bydgoszczanka straciła 100 tysięcy złotych
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments