Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oszuści znaleźli nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Podają się za policjantów

Dodano: 19.07.2016 | 19:04

Funkcjonariusze KWP w Bydgoszczy apelują o ostrożność.

Na zdjęciu: Kilka dni temu bydgoszczanka przekazała oszustom 80 tys. zł.

Fot. wolny dostęp

O metodzie oszust „na wnuczka” słyszał już niemal każdy. Jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się oszustwa „na policjanta”. Jak przebiega taki sposób wyłudzenia pieniędzy?

Metodę działania przestępców wyjaśnia nam podkom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy:

„Oszuści wmawiają pokrzywdzonym, że są policjantami CBŚP i prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń od starszych osób lub informują, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby sprawca wyszedł z aresztu. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pieniądze. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to „tajna akcja”. Niekiedy bywa tak, że oszuści chcąc uwiarygodnić się, każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta, jako funkcjonariusza CBŚP – oficera lub porucznika. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku. Bywały przypadki, że sprawcy podrzucali swojej ofierze telefon komórkowy, z którego miały wykonywać połączenia z rzekomym oficerem policji, który nadzorował „akcję”. Bywa, że przestępcy dzwonią do swojej ofiary podając się za członka rodziny, który spowodował wypadek, po czym się rozłączają. Następnie po chwili dzwoni mężczyzna podając się za oficera policji, który prowadzi działania przeciwko oszustom informując swoją ofiarę, że przed chwilą dzwoniła do niego oszustka i chce ją namierzyć.”

Funkcjonariusze KWP w Bydgoszczy otrzymują coraz więcej zgłoszeń o tego typu oszustwach. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Prawdziwi policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Funkcjonariusze zwracają się przede wszystkim do osób młodych. Powinni oni poinformować swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość oraz wyjaśnić im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie lub wypłacenie dużej ilości pieniędzy.

Pamiętajmy też, że prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję. 997 i 112 to numery alarmowe, pod którymi można uzyskać pomoc.