Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oszustwa „na Blika” w Bydgoszczy. Zatrzymano sprawców

Dodano: 28.08.2023 | 13:29

Na zdjęciu: Do sprawy zatrzymano 25-letnią kobietę i 29-letniego mężczyznę.

Fot. KMP Bydgoszcz

Policjanci z bydgoskiego Śródmieścia zatrzymali złodziejską parę ze Szczecina, która dokonała szeregu oszustw na tak zwanego „Blika”. Sąd zdecydował, że oboje najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Śródmiejscy policjanci otrzymywali zgłoszenia od pokrzywdzonych dotyczące oszustw na tak zwanego „Blika”. – Polegały one na przejmowaniu kont osób na portalach społecznościowych, a następnie rozsyłaniu za pomocą komunikatora próśb o wygenerowanie kodów „Blik”. Prośby te zazwyczaj były obarczone opisem sytuacji i pilnej i nagłej potrzeby. Następnie osoby zwane „odbierakami” natychmiast wypłacały pieniądze z bankomatu przy pomocy wyłudzonych kodów – mówi kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.

Policjanci ustalili rysopis sprawców. Okazało się, że jest to mężczyzna i kobieta. Oboje często zmieniali swój wizerunek i maskowali się: kobieta zmieniała kolor włosów oraz niejednokrotnie zakładała perukę. – Tym wszystkim zabiegom nie dał się zwieść policjant prowadzący te postępowania. Miał to na uwadze nawet w czasie urlopu – dodaje Kowalska. W ubiegły wtorek (22 sierpnia) w czasie wolnym od służby funkcjonariusz zauważył sprawcę na ulicy Gdańskiej. Znajdował się on w pobliżu bankomatu i był wyraźnie zdenerwowany.

W pewnym momencie spoglądając na telefon podszedł do bankomatu i wpisał kod. Policjant natychmiast poinformował o tym przełożonych, po czym zatrzymał 29-letniego mieszkańca Szczecina. Skierowany na miejsce patrol przewiózł go do komisariatu. Funkcjonariusze ujawnili przy nim kilka tysięcy złotych oraz dwa telefony komórkowe – wymienia komisarz.

Dalsze działania doprowadziły policjantów do wynajętego przez mężczyznę pokoju, w którym podczas przeszukania zabezpieczyli gotówkę w polskiej i obcej walucie, monety kolekcjonerskie, kolejne telefony komórkowe, laptopa i inne przedmioty, które stały się dowodami w sprawie. W lokalu znaleziono również 10 gram amfetaminy i marihuany.


CZYTAJ TAKŻE: Pożar budynku przy Rycerskiej. Grupa Moderator wydała oświadczenie


Następnie policjanci z Gdańska, na wniosek kolegów ze Śródmieścia, zatrzymali 25-letnią wspólniczkę mężczyzny. Namierzyli ją na dworcu kolejowy: miała ze sobą dwa telefony, laptopa, bilety na przejazdy niemal po całym kraju oraz ponad 18 tysięcy złotych. Kobieta została przetransportowana do Bydgoszczy, gdzie usłyszała zarzuty. Policjanci udowodnili jej do tej pory osiem oszustw „na Blika”, w których poszkodowani stracili ponad 10 tysięcy złotych.

Zarzuty oszustwa usłyszał również zatrzymany 29-latek. Będzie odpowiadał w recydywie, gdyż wcześniej był już karany za tego typu przestępstwa. Wiąże się to dla niego z wyższym wymiarem kary – zwiększonym o połowę górnej granicy zapisanej w ustawie. Zaznaczyć jednak należy, że to dopiero początek. Sprawa ma charakter rozwojowy i już teraz wiadomo, że katalog zarzutów jakie para usłyszy będzie znacznie szerszy, gdyż działała na terenie całego kraju i zrobiła sobie z tego stałe źródło dochodu – dodaje kom. Kowalska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JaroslawKwaa
JaroslawKwaa
9 miesięcy temu

Jeb@ne chu#e , wziasc i ręce upi€rdolić mam nadziej, ze pieniądze wrócą do właścicieli a oni będą gnić w więzieniu !