Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 15 • L 13
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiOszustwo na panele fotowoltaiczne. Na co uważać?
11.05.2021 | 10:33

Oszustwo na panele fotowoltaiczne. Na co uważać?

Na zdjęciu: Nigdy nie powinniśmy wpłacać całości należności za fotowoltaikę przed jej zamontowaniem.

Fot. mat. autora

Za każdym razem, gdy na rynku dostrzega się ogromny popyt na daną usługę lub produkt, zwłaszcza jeżeli drzemie w nich potencjał ogromnych zysków, następuje wysyp oszustów. Oprócz firm, takich jak Stilo Energy, które zaoferują nam prawdziwie profesjonalną, kompleksową obsługę, nietrudno będzie trafić na takie, które zasięgną wszelkich sposobów, by wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Z tym samym zjawiskiem boryka się branża fotowoltaiczna i warto wiedzieć, o czym pamiętać, by uchronić się przed wszelkimi formami oszustwa na panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika jest bardzo atrakcyjnym kąskiem dla naciągaczy, którzy na bieżąco śledząc, co aktualnie może stanowić najlepszą zachętę dla potencjalnego klienta, potrafią się doskonale przygotować do procederu wyłudzenia, stając się wilkami w owczych skórach. Sposobów mają wiele, a celem zawsze jest jak najszybsze pozyskanie danych osobowych i/lub pieniędzy oraz ekspresowe zniknięcie z nimi lub po prostu doprowadzenie do natychmiastowego podpisania bardzo niekorzystnej umowy. Bardzo często zdarza się, że rzekomi przedstawiciele handlowi niespodziewanie pukają do drzwi potencjalnego klienta i w dość natarczywy sposób próbują przekonać do niecodziennej atrakcyjności swojej oferty na panele fotowoltaiczne – a to jeden z wielu rodzajów prób oszustwa. Jak się chronić i na co uważać? Przede wszystkim zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, choćby dana osoba przekonywała, że bardziej korzystnej oferty na rynku nie znajdziemy.

Nigdy nie płać z góry

Nigdy nie powinniśmy wpłacać całości należności za fotowoltaikę przed jej zamontowaniem. Wielu klientów dało się na to namówić, ulegając presji konsultantów lub przedstawicieli handlowych, obiecujących przy tym szybki termin montażu lub znaczne rabaty. W rezultacie mnóstwo ludzi nie doczekało się montażu ani kontaktu ze strony wykonawcy, bądź też doczekało się urządzeń, które wcześniej były używane i przeznaczone do utylizacji, skutkiem czego instalacja nie tylko nie działała, ale stanowiła zagrożenie dla domu i jego mieszkańców. Oczywiście normalną praktyką wielu uczciwych, profesjonalnych firm jest wymóg wpłaty zaliczki. Pamiętajmy jednak, że jeżeli mamy wpłacić zaliczkę, to tylko na podstawie skrupulatnie przeanalizowanej, podpisanej umowy z wykonawcą i po sprawdzeniu jego referencji.

Nie podpisuj umowy od razu i wystrzegaj się podejrzanie niskich cen

Naciągacz może próbować namawiać nas na kuszące benefity w postaci np. ekspresowego terminu montażu lub wysokiego rabatu, podkreślając że oferta ważna jest tylko tu i teraz i trzeba od razu podpisać umowę, by móc z niej skorzystać. Możemy również otrzymać ofertę bardzo niskiej ceny za 1 kWp, wynoszącej np. 2 000 zł/1 kWp. W obu sytuacjach powinna się nam zapalić czerwona lampka i mimo, iż oferta wydać się może niezwykle atrakcyjna, to istnieje ogromne ryzyko, że jest to zwykła pułapka. Umowę zawsze należy na spokojnie przeanalizować przed podpisaniem, a ceny rynkowe 1 kWp są zawsze porównywalne i zanim podejmiemy decyzję o zakupie i montażu u konkretnego wykonawcy, należy zapoznać się z orientacyjnymi cenami rynkowymi.

Poproś o referencje i dokładnie sprawdź firmę

Okazja czyni złodzieja i w przypadku fotowoltaiki nietrudno o tzw. firmy krzaki, które wyłudzają tak wiele danych i/lub pieniędzy, ile tylko zdołają – oczywiście bez najmniejszego zamiaru podejmowania się dostarczenia materiałów i montażu instalacji PV – i po pewnym czasie po prostu znikają, co ułatwia im nierzadko posługiwanie się wcześniej sfałszowanymi dokumentami firmowymi czy pieczątkami, skutecznie utrudniającymi ich odnalezienie. Dlatego zawsze należy sprawdzić potencjalnego wykonawcę naszej instalacji, tj. poprosić o referencje, zweryfikować doświadczenie, poziom zadowolenia dotychczasowych klientów (uwaga: niektóre opinie nt. firmy w Internecie – zarówno te pozytywne, jak i negatywne mogą być spreparowane). Uczciwa firma bez problemu przedstawi wszelkie potrzebne dowody poświadczające ich dorobek i jakość wykonywanych usług – na szczęście profesjonalnych i rzetelnych wykonawców na rynku nie brakuje. Zachowując zasadę ograniczonego zaufania, znając aktualne techniki oszustów i weryfikując daną firmę, zaoszczędzimy sobie nerwów, pieniędzy i straconego czasu.


Podobne wpisy

Powiązane treści