[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszczanka została oszukana. Posłuchaj rozmowy, która uratowała oszczędności jej życia [AUDIO]

Dodano: 23.03.2022 | 10:36

Na zdjęciu: Policjanci udaremnili próbę oszustwa.

Fot. KWP Bydgoszcz

Starsza kobieta z Bydgoszczy mogła stracić oszczędności swojego życia. Przed kradzieżą uchroniła ją rozmowa z dyżurną policji, która przekonała seniorkę, że wcześniej kontaktowali się z nią oszuści.

Na numer dyżurnego bydgoskiej komendy została przekierowana rozmowa z numeru 112. Okazało się, że wcześniej do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował – co typowe dla tego typu oszustw – że pieniądze zgromadzone na koncie seniorki są zagrożone. Kobieta pobrała je z konta oraz zaciągnęła kredyt w wysokości 30 tysięcy złotych.

Nie podejrzewała złych zamiarów swojego rozmówcy, a wręcz przekonana była, że uchroniła swoje oszczędności – mówi kom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy. Pieniądze rzeczywiście udało się uchronić, ale dopiero gdy poszkodowana zadzwoniła na prawdziwą policję. Dyżurna zdołała ją przekonać, że to próba oszustwa. Ustaliła, gdzie kobieta się znajduje i prowadziła rozmowę tak długo, aż na przystanek autobusowy, przy którym znajdowała się seniorka, dojechał patrol policji.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty – mówi kom. Kowalska.

Posłuchaj rozmowy dyżurnej z oszukaną kobietą:

Ofiarami oszustw „na wnuczka” i „na policjanta” są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Prowadzą rozmowę w taki sposób, aby osoba pokrzywdzona była przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem. Pomagają nawet rzekomo zadzwonić na 112, tak naprawdę łącząc ze swoim wspólnikiem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę – mówi kom. Kowalska.

Jeśli po odebraniu telefonu mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy zadzwonić na policję.

Bydgoszczanka została oszukana. Posłuchaj rozmowy, która uratowała oszczędności jej życia [AUDIO]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments