Bydgoszcz
9C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 9 • L 8
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaOtwarcie rozbudowanego gmachu muzeum na Gdańskiej coraz bliżej
muzeum gdańska
25.09.2020 | 10:13

Otwarcie rozbudowanego gmachu muzeum na Gdańskiej coraz bliżej

Na zdjęciu: Tak wygląda zmodernizowany gmach Muzeum Okręgowego.

Fot. Wojciech Woźniak

Dobiega końca realizacja projektu konserwatorskiego i rozbudowy siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Gmach, który stanie się wizytówką ulicy Gdańskiej, zostanie otwarty w grudniu.

Trwający od grudnia 2017 roku remont zabytkowego gmachu z XVII wieku połączony z budową nowej części placówki wchodzi w ostatnią fazę. Obecnie, w części starego budynku (w dawnym refektarzu i pomieszczeniach piwnicznych) zakończono wykonywanie posadzek i ścian. W pozostałych pomieszczeniach trwa aktualnie układanie płytek oraz montaż sufitów podwieszanych. W budynku, który powstał przy części zabytkowej, układane są posadzki i wykańczane są ściany wewnętrzne. Trwa też wykonywanie elewacji w sali multifunkcyjnej, która mieścić się będzie na pierwszym piętrze. Montowany jest również szklany dach.


CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Okręgowe otrzymało nagrodę


Cały gmach zyskał już centrale wentylujące, a aktualnie montowany jest system klimatyzacji precyzyjnej oraz wykańczane są pozostałe instalacje wewnętrzne – informuje Damian Burzyński z Muzeum Okręgowego. Placówka dodaje, że planowane otwarcie zrewitalizowanego obiektu ma nastąpić w grudniu tego roku.

Jak podkreśla MOB, muzealny gmach zyska dawną świetność, lecz przede wszystkim stanie się na powrót miejscem spotkania człowieka z historią i sztuką. Zwiedzający będą mogli korzystać z nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni muzealnej. Premierowy program wystawienniczy, kulturowy i edukacyjny w znacznej mierze zostanie poświęcony sztuce współczesnej.

Rozbudowa gmachu przy Gdańskiej 4 będzie kolejnym elementem ożywiania ulicy. Warto przypomnieć, że obiekt został zamknięty dla zwiedzających w 2009 roku, z powodu złego stanu technicznego. Modernizacja jest realizowana przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków unijnych.

Zakończenie prac w budynku muzeum to kolejny etap zmian na ulicy Gdańskiej. W 2018 roku, po sąsiedniej stronie w kamienicy przy Gdańskiej 5 (dawna siedziba księgarni „Współczesna”) powstało Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowej. W hotelu Pod Orłem trwa natomiast remont pomieszczeń, w którym powstanie restauracja. Przed nowym gmachem MOB nastąpią też zmiany komunikacyjne – ratusz konsultuje projekt budowy przystanków wiedeńskich na Gdańskiej. Zakłada on, że chodnik w rejonie muzeum i dawnej „Drukarni” zostanie podniesiony, tak by ułatwić wsiadanie do tramwajów.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
sonia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sonia
Gość
sonia

No powiem wam, że na razie jego projekt projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-bydgoszcz/ nie wygląda za dobrze. Ba, ja nawet powiem szczerze, że to szpeci. Zobaczymy, jak się skończy projektowanie i wykańczanie, jak to będzie wyglądać. Mam nadzieję, że lepiej.

Powiązane treści