Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPakiet SLIM VAT 2 – planowane zmiany w VAT
09.11.2021 | 14:05

Pakiet SLIM VAT 2 – planowane zmiany w VAT

Na zdjęciu: Jednym z najważniejszych czynników, od którego zależy tempo rozwoju firmy na rynku, jest sprawna księgowość.

Fot. www.efekta.waw.pl

SLIM VAT 2 to kolejny pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców w zakresie podatku od towarów i usług. Celem wprowadzenia 15 nowych rozwiązań, planowanych przez rząd, jest uproszczenie rozliczeń i formalności, jakie muszą spełnić firmy będące czynnymi płatnikami podatku VAT. Wiele z nich jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców do Ministerstwa Finansów.

Uproszenia proponowane w nowym pakiecie obejmują 5 obszarów: przyjazne odliczanie VAT, prostsze fakturowanie, łatwiejszy obrót nieruchomościami, poprawa płynności MPP oraz ułatwienia w międzynarodowych rozliczeniach VAT. Najważniejsze zmiany dotyczyć mają:

  • fakturowania – zniesione może zostać m.in. obowiązek podawania przyczyny dokonywania korekty faktury, proponowane jest także wydłużenie możliwości wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi bądź otrzymaniem zaliczki,
  • odliczeń VAT-u od importu usług – rząd chce zrezygnować z wymogu rozliczania podatku należnego w terminie 3 miesięcy, aby można było dokonać jego odliczenia w tym samym okresie co deklarowany podatek należny,
  • obrotu nieruchomościami – planowane jest, wprowadzenie możliwości złożenia oświadczenia o wyorze formy opodatkowania dostawy nieruchomości w zakresie notarialnym,
  • poprawy płynności MPP – umożliwienie przedsiębiorcom przekazywania środków między rachunkami VAT prowadzonymi w różnych bankach. Z rachunków VAT będzie można także opłacić składki na rzecz KRUS.
  • ulgi na złe długi – czas na skorzystanie z ulgi za złe długi zostanie wydłużony z 2 do 3 lat od wystawienia faktury,
  • ułatwień odliczania VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej – wydłużony zostanie terminu na złożenie deklaracji VAT-26.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy planowane zmiany wejdą w życie i jaki będzie ich ostateczny kształt.

Jednym z najważniejszych czynników, od którego zależy tempo rozwoju firmy na rynku, jest sprawna księgowość. Warszawa centrum to miejsce, gdzie znajdziesz jedno z naszych biur. Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zawsze chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania naszych klientów, a w razie potrzeby służymy im również radą.


Podobne wpisy

Powiązane treści