Bydgoszcz
2C
Mżawka
80% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 3 • L 1
4C
Nd
4C
Pon
6C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjePamięć o Powstaniu Warszawskim [ZDJĘCIA]
01.08.2017 | 18:50

Pamięć o Powstaniu Warszawskim [ZDJĘCIA]

Modlitwą i pamięcią otoczyliśmy bohaterów Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

We wtorek (1 sierpnia) obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Bydgoskie uroczystości odbyły się pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

O godzinie 15.30 sprawowana była uroczysta msza święta w kościele garnizonowym Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju, a po niej (godzina 17) miały miejsce uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego (na skwerze u zbiegu Gdańskiej i Czerkaskiej).

W uroczystościach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowanych przez reprezentantów Terenowego Związku Powstańców Warszawskich oraz prezydenta Bydgoszczy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele wyższych uczelni, konsulowie honorowi, reprezentanci organizacji kombatanckich, harcerze, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich służb, inspekcji i straży, a także przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych.

O godzinie 17.00 sygnał syren alarmowych połączył myśli Polaków w kraju i za granicą. Zebrani na uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, okazując walczącym dla wolnej Polski wdzięczność i pamięć.

Rok 1944 zapisał się w historii Polski zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Integralnym celem Powstania było również ujawnienie funkcjonowania struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Historycy podkreślają dziś znaczenie i wpływ powstańczej walki w Warszawie na dalsze, międzynarodowe ustalenia, kończące II wojnę światową, określające granice państwa polskiego i gwarantujące jego suwerenność.


Powiązane treści