Bydgoszcz
6C
Opady
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 6 • L 6
-3C
Pt
-3C
Sob
3C
Nd
7C
Pon
8C
Wt
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPamiętają o błogosławionym
DSCF0016_1200x800
19.10.2015 | 22:55

Pamiętają o błogosławionym

W Sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników modlono się o rychłą kanonizację ks. Popiełuszki.

Na zdjęciu: Ks. Popiełuszko swoją ostatnią mszę odprawił bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników.

Fot. Stanisław Gazda

Sanktuarium Świętych Polskich  Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach. To tu, trzydzieści jeden lat temu, ks. Jerzy Popiełuszko prowadził ostatnie w swoim życiu rozważania różańcowe i sprawował mszę świętą. To stąd udał się w swoją męczeńską podróż. Jak co roku, w kolejną rocznicę śmierci Kapelana Solidarności, odprawiona została msza św. Tym razem szczególnie modlono się o rychłą kanonizację błogosławionego męczennika.

Wprowadzając do eucharystii, kustosz Sanktuarium ks. prałat Józef Kubalewski powiedział, iż będzie ona nie tylko wsłuchiwaniem się w przesłanie pozostawione przez błogosławionego męczennika za wiarę, ale także pragnieniem nauczenia się od Niego odwagi i konsekwencji w realizacji naszego życiowego powołania; wypraszaniem łask i pomocy w świadczeniu naszym życiem o Chrystusie.

W wygłoszonej homilii rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej ks. dr Marcin Puziak  zauważył, że w tej świątyni modlono się razem z żywym jeszcze  ks. Jerzym, a później, po jego śmierci, na przestrzeni 31 lat, proszono najpierw o to by ofiara Jego męczeństwa nie poszła na marne, myślano o Nim jako o „ojcu wolności”, „sumieniu narodu”. Gdy został błogosławionym zaczęto  prosić za Jego wstawiennictwem o cuda…

Ale co by było – zapytał retorycznie kaznodzieja – gdyby ksiądz Jerzy nie zginął? Miałby dzisiaj 68 lat, jako mężczyzna byłby więc w wieku emerytalnym, ale jako ksiądz może byłby proboszczem na Żoliborzu?; honorowym kapelanem „Solidarności”?; może byłby prałatem, a kto wie czy nie „poszedłby w biskupy”? To są gdybania. Ale gdyby żył i byłby wierny tej Ewangelii, dla której zginął, na pewno niezmiennie powtarzałby nam to, co mówił przed trzydziestoma laty, bo to była najszczersza Ewangelia, a ta się nigdy nie zdezaktualizuje.

Dzisiaj (19 października), w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku , odbył się  koncert „Dobro nieskończone”. Wydarzenie rozpoczęło się  przemarszem spod krzyża przy drodze krajowej nr 80 do kościoła. Wystąpili m.in. Jacek Dewódzki, Adam Kryli, Julia Olędzka, Karina Kalczyńska oraz Tomek Kamiński. Wiersze odczytał Adam Woronowicz (wcielił się w postać ks. Jerzego w filmie „Popiełuszko”), a koncert poprowadziła Katarzyna Marcysiak. Podczas uroczystości otwarte zostało Muzeum Regionalne w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Emisja koncertu w TVP Bydgoszcz 24 i 30 października o godz. 20.00 oraz 1 listopada o godz. 10.00.

24 października, w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, zaprezentowany zostanie  spektakl muzyczny „Santo Subito”, natomiast dzień później (25 października ok. godziny 9.45) wyruszy XXIII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki,  na trasie od kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.


Powiązane treści