Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 5 • L 2
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIPanele fotowoltaiczne czy kolektory?
22.12.2019 | 13:12

Panele fotowoltaiczne czy kolektory?

Na zdjęciu:

Fot.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne dla niezorientowanych są tym samym urządzeniem. Tymczasem te dwa rodzaje instalacji zasadniczo się różnią, począwszy od ceny po funkcję jaką pełnią. Łączy je natomiast wykorzystanie energii słonecznej do produkcji ciepła czy prądu.

Kolektory słoneczne – zasada działania

Kolektory pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją w ciepło. Powstałe ciepło podgrzewa wodę. Zazwyczaj woda jest wykorzystywana cele użytkowe i ewentualnie jako wspomaganie w ogrzewaniu budynku. Korzystając z kolektorów, konieczne jest wyposażenie instalacji w zbiornik do przechowywania ciepłej wody. Największą wydajność osiągają przy ustawieniu w kierunku południowym.

Jak działają panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika podobnie jak kolektory pochłania promieniowanie słoneczne, tyle że w przypadku paneli jest ono wykorzystane do produkcji prądu. Możliwości wykorzystania prądu ogranicza właściwie tylko moc instalacji. Można go wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych i oświetlenia. Panele fotowoltaiczne mogą także zasilać kocioł elektryczny, który będzie ogrzewał wodę i budynek. Wyprodukowanej energii nie trzeba magazynować, nadwyżkę odprowadza się do sieci energetycznej, a następnie można wykorzystać ją w okresach niedoboru. Pomiar odprowadzanego i pobieranego prądu umożliwia dwukierunkowy licznik, bezpłatnie montowany przez operatora sieci.

Koszty instalacji i możliwości dofinansowania

W przypadku kolektorów słonecznych koszt instalacji jest mocno uzależniony do rodzaju i marki wybranych kolektorów. Producenci oferują bardzo tanie modele kolektorów płaskich. Jednak tu cena będzie się przekładać na awaryjność i słabą efektywność. Dla domu jednorodzinnego średni koszt zakupu i montażu kolektorów wyniesie około 12 – 15 tysięcy. Jeżeli montowane będą kolektory próżniowe, koszt będzie wyższy. Instalacja fotowoltaiczna, która ma zaspokoić potrzeby energetyczne średniej czteroosobowej rodziny, będzie kosztować około 20 000 zł. Jednakże od 2019 roku na’ zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, można uzyskać bezzwrotną dotację w ramach programu „Mój prąd” w wysokości 5 000 zł. Jednocześnie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatku dochodowego, ulga dotyczy także kolektorów.

Sprawność instalacji w okresie zimowym

Kolektory słoneczne działają w temperaturach dodatnich. Natomiast panele najwyższą sprawność uzyskuję w minusowych temperaturach przy dużym nasłonecznieniu. W praktyce kolektory dostarczają ciepło w okresie od kwietnia do października. Panele fotowoltaiczne dostarczają prąd przez cały rok. Jednak zimą, kiedy dni są krótsze i pochmurne nie są w stanie wyprodukować ilości prądu pokrywającej zapotrzebowanie. W tym czasie budynek może być zasilany z prądu pobieranego z sieci energetycznej. Użytkownicy za prąd nie zapłacą nawet zimą, ponieważ pobór jest bilansowany nadwyżkami wyprodukowanymi latem.

Oszczędności i czas zwrotu inwestycji

Koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się w około 7 – 10 lat (przy uzyskaniu dofinansowania i ulgi będzie krótszy). Przeciętna rodzina w ciągu roku zaoszczędzi na rachunkach 1 500 – 2000 zł, przy wykorzystaniu prądu tylko do zasilania urządzeń i oświetlenia budynku. Po okresie zwrotu panele będą jeszcze produkować darmowy prąd przez około 15 – 20 lat. Trudniej jest określić czas zwrotu zakupu i montażu kolektorów. Jest uzależniony od kilku czynników: rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, ilości zużywanej wody, czy ceny wybranych kolektorów. Korzystając z kotła na gaz, instalując solary można zaoszczędzić 1500 -2000 zł rocznie, natomiast przy wykorzystaniu węgla oszczędności w skalo roku będą niewielkie. Czas zwrotu przy paliwie gazowym wyniesie około 5 lat, ale już przy węglu prawie 15 lat.

Niezaprzeczalnym atutem obydwu rodzajów instalacji jest to, że są przyjazne środowisku naturalnemu. Warto w nie zainwestować, żeby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza z własnego gospodarstwa domowego. Jednak z praktycznego punktu widzenia, dużo lepszym rozwiązaniem będą panele fotowoltaiczne. Ich przewagą jest wszechstronność i całoroczny charakter. Do niedawna barierą przy ich zakupie była głównie cena. Jednak możliwość dofinansowania i uzyskania ulgi sprawia, że koszt instalacji nie jest dużo wyższy od kolektorów słonecznych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści