Bydgoszcz
-0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 1 • L -1
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPapież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa
28.03.2017 | 14:32

Papież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa

Decyzja została potwierdzona podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa.

Na zdjęciu: Jan Paweł II został patronem województwa.

Fot. wikipedia (wolna licencja)

Sejmik przyjął stanowisko, zgodnie z którym św. Jan Paweł II został patronem województwa kujawsko-pomorskie. Wcześniej zgodę na to wydał papież Franciszek.

Już od 2008 roku 7 czerwca, rocznica papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze, jest świętem województwa. W lutym ub. roku sejmik wystosował prośbę o ustanowienie Jana Pawła II patronem województwa, jednocześnie uznając właśnie  7 czerwca za dzień patronalny. – Jest to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby – mówił podczas poniedziałkowej sesji marszałek Piotr Całbecki.

Inicjatywa województwa uzyskała zgodę papieża Franciszka. W poniedziałek pismo z decyzją watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu „Świętego Jana Pawła II, Papieża, Patronem przed Bogiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego” przedstawił samorządowym władzom województwa ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski. Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie przez aklamację.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie.


Powiązane treści