Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Parkujący kierowcy zasłaniają widok na skrzyżowaniu. Będzie zakaz

Dodano: 29.08.2023 | 11:13

Na zdjęciu: Samochody parkujące przy skrzyżowaniu Pięknej z Kcyńską ograniczają widoczność.

Fot. ST

Pojazdy parkujące na chodniku przed delikatesami zlokalizowanymi u zbiegu Pięknej i Kcyńskiej skutecznie utrudniają włączanie się do ruchu. Wkrótce Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ma wprowadzić oznakowanie, które rozwiąże problem.

Sprawę poruszył niedawno radny Robert Kufel z Koalicji Obywatelskiej, który napisał interpelację dotyczącą parkowania przy skrzyżowaniu. O kłopotach został poinformowany przez jednego z mieszkańców, który zwrócił uwagę na fakt, że samochody parkujące przed sklepem zasłaniają widok, gdy ktoś zamierza włączyć się do ruchu z ul. Kcyńskiej w ul. Piękną.

– Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym. Brak pełnej widoczności nadjeżdżających pojazdów powoduje duże zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych – argumentuje Robert Kufel.

Potrzebny jest zakaz i więcej patroli

Do interpelacji radny załączył fotografię, na której widać zaparkowany pojazd. Kiedy sami pojechaliśmy na skrzyżowanie Pięknej i Kcyńskiej, również zaparkowany był tam samochód, choć kawałek dalej niż na zdjęciu wysłanym w interpelacji.

Kufel zapytał w piśmie do władz miasta, czy urząd jest świadomy sytuacji i planuje jakieś rozwiązanie problemu. Radny zaproponował, aby wprowadzić zakaz parkowania lub inne oznakowanie, a także zwiększyć liczbę patroli w tym rejonie, aby egzekwować prawidłowe parkowanie.

Odpowiedź nadesłał Mirosław Kozłowicz i miał dobre wieści. Zarządca drogi wprowadzi stosowne oznakowanie. – Właściwy projekt został już opracowany i przekazany do zaopiniowania przez policję. Po jego zatwierdzeniu zostanie przekazany do pilnej realizacji – wyjaśnia Kozłowicz.

Zmiany na Szwederowie

Przypomnijmy, że w przyszłości ulicą Piękną ma przebiegać linią tramwajowa, która połączy rondo Kujawskie z rondem Grunwaldzkim. To jednak nadal dość odległa perspektywa.W tym roku ratusz podpisał umowę z krakowską firmą Progreg na projekt dla pierwszego etapu, czyli od ulicy Kujawskiej do ulicy Bielickiej, gdzie wykonana zostanie pętla. Odcinek ten liczy 1,5 kilometra.

Projekt wraz z decyzją środowiskową i decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ma być gotowy pod koniec 2024 roku. Zakłada przebudowę ulicy Solskiego do przekroju dwujezdniowego z obustronnymi chodnikami i infrastrukturą. Prace miałyby zostać rozpoczęte na przełomie lat 2025 i 2026. Pozostała część trasy, a więc od Bielickiej przez Piękną, Szubińską, Kruszwicką do ronda Grunwaldzkiego została zakwalifikowana do drugiego etapu.

Budowa linii tramwajowej spowoduje zmiany na skrzyżowaniach z ulicami Piękną i Solskiego. Według wstępnych planów skrzyżowania Leszczyńskiego/Solskiego, Jaskółcza/Piękna oraz właśnie Kcyńska/Piękna mają zostać zlikwidowane – ulice będą ślepe. Natomiast skrzyżowania Kossaka z Piękną/Solskiego oraz Piękna/Strzelecka będą umożliwiały tylko skręt w prawo – nie będzie można przeciąć głównej ulicy. Zmiany spowodowane są wymaganymi odległościami między skrzyżowaniami, gdy funkcjonuje linia tramwajowa.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
8 miesięcy temu

A tak brakiem chodnika na ul. Orlej nie umiesz się zainteresować, weź wózek z dzieckiem i spróbuj przejechać np od Dąbrowskiego w stronę Stromej. Tu raczej pod delikatesami to komuś z konkurencji przeszkadza.

Macio
Macio
8 miesięcy temu

Zgadza się, ta interwencja ma drugie dno ,komuś zależy żeby utrudnić zakupy.Ile samochodów wyjeżdżą z Kcyńskiej na Piękną w ciągu godziny??

Dariusz
Dariusz
8 miesięcy temu

Skrzyżowanie Strzelecka-Piekna ma jeszcze gorszą widoczność.Bo zasłania je kamienica z muralem.Panie radny Kufel proponuję wyburzyć kamienice.

Mieszkanka wyzyn
Mieszkanka wyzyn
8 miesięcy temu

Ślepe ulice w przyszłości?! Co to za głupi pomysł. Ten tramwaj tam potrzebny jak świni siodło lepiej by było Wyszyńskiego do pętli bielawy z tramwajem zrobić.