Bydgoszcz
17C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 17 • L 17
22C
Wt
20C
Sr
17C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPatryk Jaki poparł w Bydgoszczy Tomasza Latosa. Słowne starcie zwolenników i przeciwników rządu [ZDJĘCIA]
Tomasz Latos Patryk Jaki Bydgoszcz
14.08.2018 | 19:50

Patryk Jaki poparł w Bydgoszczy Tomasza Latosa. Słowne starcie zwolenników i przeciwników rządu [ZDJĘCIA]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Podczas wizyty Patryka Jakiego w Bydgoszczy kurtuazji zarówno z jego strony, jak i ze strony Tomasza Latosa nie brakowało.

Fot. Stanisław Gazda

Zaledwie trzydzieści minut trwała wtorkowa wizyta wiceministra sprawiedliwości i kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego w Bydgoszczy. W tym czasie polityk Solidarnej Polski wspólnie z posłem PiS i kandydatem na prezydenta Bydgoszczy Tomaszem Latosem zdołali udzielić sobie poparcia, zrobić ekspresowy spacer po centrum miasta, wykonać zdjęcia z sympatykami i stanąć naprzeciwko przeciwników obozu władzy.

CZYTAJ TAKŻE: Paweł Skutecki dołącza do wyborczego wyścigu w Bydgoszczy. „Im więcej kandydatów, tym lepiej dla bydgoszczan”

Odpowiedzi na kluczowe pytanie – o powód swojej wizyty w mieście nad Brdą – Jaki udzielił zaraz po tym, jak wspólnie z Latosem zatrzymali się przed pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego na Wełnianym Rynku. – Chcę przede wszystkim udzielić swojego poparcia Tomaszowi Latosowi. To lekarz, doświadczony poseł, w przeszłości radny. Będzie dobrym gospodarzem miasta. Widzę, jak w Warszawie walczy o jego interesy – chwalił parlamentarzystę PiS.

Komplementy płynęły zresztą od początku spotkania i w drugą stronę, czasami w zawoalowany sposób. – Panie prezydencie, tu mieszkałem do 25 roku życia. Miałem widok na rzekę, spichrze, a dalej na katedrę – zwrócił się do Jakiego Latos podczas pobytu na Starym Porcie. – Pięknie – odparł kandydat na prezydenta stolicy, który od sympatyków odebrał obraz przedstawiający nabrzeże Brdy.

Dalej było już mniej cukierkowo, bo podczas spaceru w kierunku wspomnianego Wełnianego Rynku (jego trasę zmodyfikowano z uwagi na późniejszy niż planowano przyjazd Jakiego; miał pojawić się w Bydgoszczy około południa, dotarł dopiero po czternastej) na trasie Latosa i Jakiego (wspieranych między innymi przez radnych – Jarosława Wenderlicha i Grażynę Szabelską) pojawili się Obywatele RP. Dwójka przeciwników rządu z transparentem z wypisanym artykułem 127 Kodeksu karnego (dotyczy przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie utraty suwerenności i zmiany ustroju) dołączyła do pochodu Zjednoczonej Prawicy niedaleko ratusza przy ulicy Jezuickiej. Towarzyszył im mężczyzna z megafonem. – Witamy, panie hatakumba, propagatorze polskich obozów! – wykrzykiwał. – W końcu nadejdzie wasz koniec. F*ck you! – zwrócił się do niego jeden ze zwolenników Latosa i Jakiego, gdy grupa docierała do jednej z kładek nad Młynówką. Wcześniej dwóch mężczyzn pospiesznie do niej dołączyło. – Jeszcze nam zrobią zdjęcie z tymi tam – komentowali.

Na tym jednak nie skończyła się konfrontacja zwaśnionych grup. Gdy Latos, Jaki i reszta stanęła u podnóża Magicznych Schodków prowadzących w stronę ulicy Długiej oraz Wełnianego Rynku, na górze pojawili się kolejni oponenci z płachtą i napisem „Konstytucja”. Do rękoczynów jednak nie doszło, a sympatycy obozu rządzącego dotarli do miejsca docelowego spaceru. Tam Latos z Jakim wymienili jeszcze uprzejmości, zapewnili o swoim wzajemnym poparciu. – Bydgoszcz potrzebuje dobrego gospodarza, który będzie rozmawiał ze wszystkimi. A ja chcę rozmawiać ze wszystkimi – przypomniał Tomasz Latos, cały czas w tle słysząc „Tomek, kons-ty-tuc-ja!”. Wiceminister Jaki odpowiedział jeszcze na kilka pytań, między innymi o stanowisko Komisji Europejskiej, która uznała, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem unijnym.

Chwilę później Latos z sympatykami odprowadzili Jakiego do samochodu, który zabrał wiceministra sprawiedliwości na kolejne spotkanie – do Inowrocławia.


WSZYSTKO O KAMPANII W NASZYM SERWISIE –  WYBORY 2018 BYDGOSZCZPowiązane treści