Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPatryk Jaki przerywa akcję #100imyPodBlokiem. Dla odmiany pochodzi po Bydgoszczy
Patryk Jaki Bydgoszcz
13.08.2018 | 20:04

Patryk Jaki przerywa akcję #100imyPodBlokiem. Dla odmiany pochodzi po Bydgoszczy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Patryk Jaki jest wiceministrem sprawiedliwości i kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Zjednoczonej Prawicy.

Fot. Wikipedia / domena publiczna

Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki przyjedzie we wtorek do Bydgoszczy. Zapraszający na spotkanie z nim poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos nie chce jednak ujawnić, w jakiej roli.

„Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa do udziału w spacerze kandydatów na prezydentów Miasta Bydgoszczy i Miasta Stołecznego Warszawy” – brzmi (pisownia oryginalna) fragment zaproszenia dla dziennikarzy na spotkanie z Jakim, któremu będzie, co oczywiste, towarzyszył właśnie Latos. Biuro prasowe posła PiS informuje, że spacer rozpocznie się przy Starym Porcie (tam przez wiele lat mieszkał Latos, tam też de facto inaugurował kampanię na prezydenta miasta), a następnie obaj kandydaci przejdą nad Brdą w kierunku Opery Nova, kładką na Wyspę Młyńską, a dalej na Wełniany Rynek pod pomnik prezydenta Leona Barciszewskiego, gdzie ma odbyć się konferencja prasowa.

Dużo mniej oczywiste są powody wizyty Jakiego, który z uwagi na wizytę w Bydgoszczy przerwie prowadzoną kampanię (mimo formalnego braku terminu wyborów) i akcję #100imyPodBlokiem. W poniedziałek po południu oraz wieczorem będzie jeszcze kontynuował spotkania z mieszkańcami stolicy (m.in. na Sadybie i Starym Mokotowie), a wróci do nich w czwartek (w środę przypada święto państwowe – Święto Wojska Polskiego oraz kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny).

– Z czym związany jest przyjazd Patryka Jakiego do Bydgoszczy? – pytamy Tomasza Latosa. – To okaże się jutro. Proszę pamiętać, że Patryk Jaki jest członkiem naszego koalicjanta (Solidarnej Polski – dod. red.), z którego reprezentantem nie odbyłem jeszcze konferencji – odpowiada wymijająco bydgoski parlamentarzysta. – Czy Jaki przyjeżdża jako wiceminister sprawiedliwości czy jako kandydat na prezydenta Warszawy? – dopytujemy. – O to już proszę pytać jutro samego zainteresowanego – słyszymy w słuchawce.

Nie da się jednak ukryć, że najbardziej prawdopodobny jest akcent związany z przynależnością polityczną Jakiego. Solidarna Polska w Bydgoszczy nie ma silnej pozycji, ale to ona wystawia w imieniu Zjednoczonej Prawicy kandydata na prezydenta Inowrocławia – Ireneusza Stachowiaka, którego po ogłoszeniu nominacji wspierał Latos. Jakiemu z kolei już kilka tygodni temu aktywnie pomagał inny inowrocławski działacz – Maciej Szota. W poniedziałek w sukurs Jakiemu przyszedł już sam Latos, w rozmowie z Polskim Radiem 24 negatywnie oceniając działalność aktualnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (dotyczyło to między innymi rozwiązania marszu zorganizowanego w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego), a także kontrkandydata Jakiego w wyborczym wyścigu – Rafała Trzaskowskiego.

Od działaczy Solidarnej Polski próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o wizycie ich partyjnego kolegi. Okazało się to jednak nadzwyczaj trudne. Mimo kilkakrotnych prób nie udało nam się skontaktować z pełnomocnikiem wojewódzkim SP – wspomnianym Stachowiakiem (choć zdarzyło się nam natknąć na moment, gdy prowadził przez ten telefon rozmowę). Drugi z telefonów przyporządkowanych do niego nie odpowiadał, podobnie jak ten przypisany do bydgoskiego koordynatora ugrupowania – Sławomira Ciecierskiego. Gdy dodzwoniliśmy się pod numer bydgoskiego biura Solidarnej Polski okazało się, że to… pomyłka. Z kolei pod numerem podanym na fanpage’u partii usłyszeliśmy, że „do Sławka (Ciecierskiego – red.) najlepiej napisać na Facebooku”.

Ogłoszenie terminu wyborów samorządowych musi nastąpić do czwartku, 16 sierpnia.


Powiązane treści