Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPawłowicz kontra Bruski. Cyrkowe salto na dwa pisma
18.02.2016 | 20:44

Pawłowicz kontra Bruski. Cyrkowe salto na dwa pisma

Nie milkną echa wprowadzenia Zarządzenia nr 49...Krążą pisma, a w nich ekwilibrystyczna wymiana na agrumenty.

Na zdjęciu: Pawłowicz pisze do Bruskiego. Bruski pisze do Pawłowicz.

Fot. Stanisław Gazda

Najpierw pismo do Prezydenta Bydgoszczy skierowała poseł Krystyna Pawłowicz, następnie swoje pismo skierował do niej prezydent Bruski. A chodzi o…cyrk. Posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS) uważa, że bydgoskie ograniczenia w sprawie organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt to dyskryminacja i powołuje się na konstytucję.

Przypomnijmy: 27 stycznia 2016 roku Prezydent Miasta Bydgoszczy wydał Zarządzenie nr 49/2016, zakazujące organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. A że do Biura Poselskiego posłanki Pawłowicz zgłosili się właściciele dwóch największych w Polsce cyrków: „Korona” i „Zalewski”, skarżąc się, że uniemożliwia im się prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Bydgoszczy – posłanka postanowiła im pomóc – wytykając w swoim piśmie Bruskiemu, że łamie Konstytucję, zakazując organizowania przedstawień cyrkowych poprzez odmowę zawarcia umowy dzierżawy lub udostępniania gruntów. Taka argumentacja, zdaniem posłanki Pawłowicz, to dyskryminacja działań prywatnych przedsiębiorców, podparta zaledwie ogólnymi, proceduralnymi i organizacyjnymi przepisami samorządowymi o gospodarce nieruchomościami. Prezydent Bruski więc – według opinii posłanki Pawłowicz – nakazując, za sprawą swojego zarządzenia, podległym sobie podmiotom łamanie gwarantowanej konstytucyjnie wolności gospodarczej, działał sprzecznie z prawem. „Mając powyższe na względzie, na podstawie art. 16 i 19 ustawy z dnia 9 maja 1996 r o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwracam się do Pana Prezydenta Miasta Bydgoszczy o podanie materialnej ustawowej podstawy prawnej dla wprowadzonego przez siebie ograniczenia lub o usunięcie z obrotu prawnego Zarządzenia nr 49/2016(…) w sprawie zakazu organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt, jako aktu prawnego naruszającego powszechnie obowiązujące normy prawne” – napisała Krystyna Pawłowicz, Poseł na Sejm RP.

W odpowiedzi Prezydent Rafał Bruski pozwala sobie wyrazić odmienne niż pani Poseł zdanie, co do umocowania prawnego Zarządzenia nr 49, które, jak  dalej pisze, „jest aktem kierownictwa wewnętrznego, którego podstawę prawną stanowi m.in. art. 30 ust 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym”. Potem następuje wyjaśnienie, czym skutkuje taka regulacja prawna i jakie przyznaje prezydentowi miasta Bydgoszczy ustawowe uprawnienia. W szczególności chodzi o możliwość wskazywania za pomocą zarządzenia zasad postępowania z majątkiem miasta. Bruski przytacza przykłady na to, że zarówno prawo, jak i praktyka orzecznicza, są po jego stronie. Wyjaśnia też, że zakaz wjazdu do Bydgoszczy cyrków ze zwierzętami, poprzedziło jego wsłuchanie się w głos organizacji skupionych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cyrk bez zwierząt”, w tym fundacji Viva. Że słowa poparcia w tej sprawie otrzymał od mieszkańców oraz członków Polskiego Towarzystwa Etycznego, które decyzję o zakazie dla cyrków ze zwierzętami chwali, jako „świadczącą o wysokiej wrażliwości moralnej i trosce o etyczne wychowanie dzieci i młodzieży”. Prezydent Bruski zwraca się do Posłanki, by spotkała się z organizacjami popierającymi tę inicjatywę, co być może pozwoli jej spojrzeć szerzej na ten problem. A tak w ogóle, to on (prezydent Bruski) nie ma nic przeciwko cyrkom. Niech sobie przyjeżdżają do Bydgoszczy i korzystają z majątku miasta – jednak bez przedstawień z udziałem zwierząt. Podpisał się z poważaniem Rafał Bruski.


Podobne wpisy

Powiązane treści