Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa bliska podpisania kontraktu z Gdańskiem. Na dostawę piętnastu tramwajów
07.06.2017 | 10:09

Pesa bliska podpisania kontraktu z Gdańskiem. Na dostawę piętnastu tramwajów

Koperty z ofertami otwarto we wtorek. Bydgoski producent okazał się jedynym potencjalnym dostawcą.

Na zdjęciu: Pesa ma wyprodukować piętnaście tramwajów dla Gdańska.

Fot. archiwum

Bydgoska Pesa jako jedyna zgłosiła się do ponownego przetargu na dostawę piętnastu nowych tramwajów dla Gdańska. Wszystko wskazuje na to, że już za kilkanaście miesięcy wyprodukowane w mieście nad Brdą Jazzy będą woziły mieszkańców Trójmiasta.

CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: Nowy najemca Centrum Handlowego Focus. Zastąpi Almę

Otwarcie kopert w postępowaniu odbyło się w siedzibie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje we wtorkowe przedpołudnie. Pesa za dostawę piętnastu Jazzów wraz z dodatkowym wyposażeniem oraz pakietem naprawczym zażyczyła sobie 138,375 mln złotych brutto, czyli dokładnie tyle, ile na to zamówienie przewidział inwestor. Dodatkowo, za kwotę 132,84 mln zł możliwe będzie domówienie kolejnych piętnastu tramwajów, tyle że już wyłącznie w wersji podstawowej.

Wszystkie składy dla Gdańska mają być niskopodłogowe, dwukierunkowe i mieć długość od 29 do 32,5 metra. Pierwsza partia – pięć sztuk – ma dotrzeć na Wybrzeże w ciągu jedenastu miesięcy od momentu poinformowania Pesy o uzyskaniu wsparcie ze środków unijnych. Całe zamówienie ma być gotowe w ciągu półtora roku od tego momentu.

Było to drugie postępowanie prowadzone przez GAiT (dawniej: Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku) w celu pozyskania nowych tramwajów. Pierwsze, przeprowadzone zimą, zostało unieważnione. Zarówno Pesa, jak i startujące wówczas w postępowaniu konsorcjum Solaris i Stadler zaproponowały ceny przekraczające budżet zamawiającego – ich oferty opiewały na ponad 140 mln zł.


Powiązane treści