Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPESA kończy dostawy dla Tramwajów Śląskich. Bydgoska firma dostarczy jeszcze pięć składów
tramwaje śląskie
23.04.2021 | 10:26

PESA kończy dostawy dla Tramwajów Śląskich. Bydgoska firma dostarczy jeszcze pięć składów

Na zdjęciu: Pesa zakończyła dostawy pojazdów dla Tramwajów Śląskich w czwartek, 22 kwietnia.

Fot. Pesa Bydgoszcz

PESA dostarczyła ostatni, 35 nowy tramwaj typu Twist dla Tramwajów Śląskich. To ostatni wagon z zamówienia podstawowego. W ramach opcji bydgoski producent dostarczy na Śląsk jeszcze pięć tramwajów.

Produkcja tramwajów dla Śląska odbywała się w ramach umowy zawartej pod koniec czerwca 2018 roku. Zamówienie podstawowe objęło 35 niskopodłogowych wagonów: 27 tramwajów typu 2017N o długości 25 metrów oraz 8 pojazdów typu 2012N-10 długości 32 metrów. Ostatni z krótszych pojazdów dotarł do Katowic 15 kwietnia, natomiast dostawa ostatniego z dłuższych tramwajów nastąpiła 22 kwietnia.
Możemy być zadowoleni, że producent zrealizował całe zamówienie podstawowe. Wszyscy pamiętamy, że czas od podpisania umowy był dla PESY czasem trudnym. Uwierzyliśmy jednak w przyjęty przez firmę plan naprawczy i nie zawiedliśmy się. Mamy satysfakcję, że PESA wróciła do równowagi i dostarczyła nam wszystkie zamówione wagony. Teraz czekamy na realizację zamówienia opcjonalnego – mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Umowa między przewoźnikiem a producentem zakładała możliwość zamówienia opcjonalnie dodatkowo do pięciu wagonów 25-metrowych. Tramwaje Śląskie skorzystały z tego prawa – stosowny aneks do umowy został podpisany na początku grudnia 2020 roku. – Produkcja tramwajów zamówionych w ramach opcji już trwa. Wagony powinny zostać dostarczone do Tramwajów Śląskich do 30 września 2022 roku, ale nie wykluczamy, że zrealizujemy zamówienie znacznie wcześniej – mówi Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży PESY.

Zobacz również:

Wielki kontrakt PESY w Czechach

Dostawy nowych składów Twist dla spółki Tramwaje Śląskie rozpoczęły się w połowie lipca 2020 roku, kiedy do zajezdni w Katowicach dotarł pierwszy tramwaj typu 2017N. Na miejscu tramwaj przeszedł część badań i uzyskał świadectwo homologacji, a następnie przeszedł procedurę odbiorową, zakończoną pozytywnie w październiku ubiegłego roku. Podobną drogę przeszły wagony serii 2012N-10; pierwszy z nich dotarł do Katowic 31 października. Wszystkie nowe tramwaje wyposażone są m.in. w klimatyzację przedziału pasażerskiego, gniazda USB dostępne dla pasażerów, moduły Wi-Fi, monitoring, głosowy i wizualny system informacji pasażerskiej, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i nowoczesny, energooszczędny napęd.

Jeśli chodzi o oceny dostarczonych już pojazdów, w tym nowego, zaprojektowanego specjalnie dla Tramwajów Śląskich krótszego 25-metrowego Twista, to cieszą nas opinie nie tylko pasażerów zadowolonych z komfortu podróżowania, ale także motorniczych, którzy chwalą jego właściwości jezdne, czyli płynną jazdę, przyspieszanie i hamowanie – zauważa dyrektor Grzyb.

Zakup 35 wieloczłonowych tramwajów z bydgoskiej PESA to realizacja zadania będącego częścią, prowadzonego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość kontraktu to niespełna 221 milionów złotych netto, zaś wartość zamówienia dodatkowego wynosi nieco ponad 30 milionów złotych netto.

W tej chwili PESA, poza pojazdami w ramach opcji dla Tramwajów Śląskich, produkuje składy dla Iasi, Kijowa oraz Torunia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści