Bydgoszcz
5C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h S
H 5 • L 5
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa realizuje kolejne zamówienie. Pierwsze pojazdy już dostarczone
PesaElf2_Wlkp1 - mat nadesłane
03.12.2020 | 16:14

Pesa realizuje kolejne zamówienie. Pierwsze pojazdy już dostarczone

Na zdjęciu: Pierwsze pojazdy zostały w czwartek przekazane Kolejom Wielkopolskim.

Fot. mat. nadesłane

Pesa przekazała Kolejom Wielkopolskim dwa pierwsze pojazdy Elf2. Kolejne mają dotrzeć do Poznania jeszcze przed końcem 2020 roku.

To pierwsze z pięciu pojazdów, które mają trafić do KW w ramach umowy podpisanej w lutym ubiegłego roku. Po odbiorach końcowych został dziś (tj. w czwartek) dostarczone do bazy Kolei Wielkopolskich w Zbąszynku. – Mimo ograniczeń wynikających z koronawirusa zgodnie z planem realizujemy produkcję tych pojazdów. Kolejne Elfy2 dla Kolei Wielkopolskich dotrą do Poznania jeszcze w tym roku – podkreślił Maciej Maciejewski, członek zarządu i dyrektor sprzedaży Pesa Bydgoszcz SA.

Dostarczone pojazdy 48WEb to najnowsze pięcioczłonowe zespoły trakcyjne. Mają 90,5 metra długości i 246 miejsc siedzących, a w sumie mogą zabrać 536 pasażerów. Rozwijają prędkość do 160 km/h. Wydzielono w nich przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, miejsca na rowery i przedział kierownika pociągu. Poza standardową klimatyzacją czy systemami informacji pasażerskiej Elfy2 dla KW są wyposażone w defibrylatory, a nawet specjalne odświeżacze powietrza.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego chcąc sprostać oczekiwaniom pasażerów i utrzymać standard przewozów koleją na bardzo wysokim poziomie inwestuje w nowoczesne, wygodne i pojemne składy. Takie są właśnie nowe Elfy 2 typu 48WEb. Pojazdy te posiadają szereg udogodnień, które z pewnością sprawią, że podróżowanie koleją po Wielkopolsce stanie się jeszcze bardziej komfortowe –  powiedział  Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Jak podsumowuje Pesa, do tej pory bydgoska firma dostarczyła przewoźnikom z Polski prawie 200 elektrycznych zespołów trakcyjnych, w tym 44 pojazdów typu Elf2. Poza Kolejami Wielkopolskimi spółka realizuje w tej chwili produkcję pojazdów dla Kolei Małopolskich, czeskiego przewoźnika Regio Jet, kolei włoskich Trenitalia, lokomotyw dla RCP i PolMiedźTrans oraz  tramwajów dla Kijowa, Cluj, Gdańska i Śląska.​

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści