Bydgoszcz
-3C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H -1 • L -5
2C
Wt
3C
Sr
2C
Czw
7C
Pt
6C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPięć milionów na utwardzanie gruntówek z programu 25/75. Ratusz zachęca mieszkańców do współfinansowania inwestycji
podleśna bydgoszcz
23.01.2021 | 09:24

Pięć milionów na utwardzanie gruntówek z programu 25/75. Ratusz zachęca mieszkańców do współfinansowania inwestycji

Na zdjęciu: Mieszkańcy, którzy nie chcą czekać na realizację ich ulicy w ramach miejskiego programu, mogą współfinansować inwestycję w ramach programu 25/75.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Urząd miasta kontynuuje realizację programu 25/75 – inicjatywy, poprzez którą mieszkańcy ulic gruntowych mogą dołożyć się do ich utwardzenia. W ciągu ośmiu lat funkcjonowania programu wybudowano 50 nowych ulic. Na ten rok miasto przeznaczyło na realizację takich zadań pięć milionów złotych.

Program inicjatyw lokalnych 25/75 polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. – Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent (z możliwością obniżenia, w wypadku kiedy wcześniej realizowane były inne wspólne zadania przy infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej), mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym – przekazuje bydgoski ratusz. W ten sposób osiedlowe ulice mogą szybciej zyskać nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę: chodniki czy miejsca postojowe. – Warto podkreślić, że w oparciu o inicjatywy lokalne, drogi mogą być utwardzane również z wykorzystaniem płyt ażurowych – zaznacza urząd. Ta technologia utwardzania gruntówek znacznie obniża koszty całej inwestycji.


CZYTAJ TAKŻE: ZDMiKP konsultuje budowę ulic na Miedzyniu i Osowej Górze


Mieszkańcy mogą korzystać z programu 25/75 od ośmiu lat. W tym czasie, jak podaje urząd miasta, wybudowano 50 ulic – koszt ich budowy szacuje się na 20 milionów złotych. W tym roku, tak jak i w poprzednich władze Bydgoszczy zabezpieczyły w budżecie pięć milionów złotych na dofinansowanie inicjatyw mieszkańców. Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu 25/75 mogą skontaktować się z pracownikami Wieloosobowego stanowiska ds. Konsultacji i Inicjatyw Lokalnych: mailowo –  inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl oraz telefonicznie – 52 58 58 721, 52 58 58 329 lub 52 58 58 829.

W tym roku miasto zamierza zlecić realizację kilku inwestycji, do których dołożyli się mieszkańcy. Na liście znajdują się m.in. takiej ulice jak Krzywa, Podnóże, Cytrusowa (II etap), Nefrytowa, Brylla + Chełkowskiego (fragment) czy Maciejowicka. Pod koniec 2020 roku zakończono natomiast budowę ulicy Szuwarowej na Osowej Górze. – Nawierzchnię na odcinku ok. 150 metrów wyłożono betonową kostką, podobnie jak przyległe chodniki. Powstały też niezbędne zjazdy na posesje. Zbudowano odwodnienie i oświetlenie. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych – opisują urzędnicy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści