Bydgoszcz
17C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 18 • L 17
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPięćdziesiąt tysięcy plus zgłosiło się do programu 500+
500+ Bydgoszcz
07.04.2016 | 15:32

Pięćdziesiąt tysięcy plus zgłosiło się do programu 500+

Urząd wojewódzki oraz ratusz opublikowali pierwsze statystyki związane ze zgłoszeniami po rządowe wsparcie.

Na zdjęciu: Wnioski w programie 500+ można składać od piątku, 1 kwietnia.

Fot. Leszek Grabowski

Ponad 50 tysięcy wniosków złożyli od początku kwietnia mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w związku z uruchomieniem rządowego programu „Rodzina 500 Plus”. W Bydgoszczy z tej możliwości skorzystało do tej pory niemal siedem tysięcy rodzin.

Wnioski, zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i elektronicznej można składać od minionego piątku. Jak informuje urząd wojewódzki, do środowego popołudnia wpłynęło 55 241 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia. Znakomita większość – ponad 43,5 tysiąca – trafiła do urzędników w wersji papierowej (na koniec dnia było ich już ponad 46 tysięcy). – Do 6 kwietnia wydano 336 decyzji związanych z programem – dodaje Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Urząd wojewódzki zapewnia, że wdrożenie programu w Kujawsko-Pomorskiem odbywa się bez zakłóceń. W środę do samorządów miała trafić ostatnia transza środków finansowych potrzebnych do wypłaty świadczeń w ramach „Rodziny 500 Plus”. Łącznie, do gmin z naszego regionu trafiły ponad 84 miliony złotych.

W Bydgoszczy wnioski o wypłatę rządowego wsparcia złożyło już blisko siedem tysięcy osób. Urzędnicy jednak już dzisiaj wskazują, że część wniosków została wypełniona niepoprawnie. Najczęściej popełniane błędy to brak numerów PESEL, niewpisanie do wniosku wszystkich członków rodziny czy… wszystkich dzieci. – Dlatego apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi przy wypełnianiu tych rubryk – mówi Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów bydgoskiego ratusza.

Przedstawiciele samorządów zwracają również uwagę na zjawisko płatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o wsparcie na dzieci. – Miasto nikogo nie upoważniło do świadczenia takich usług, stąd każde próby takiego działania są nielegalne – wskazuje Przybył. I dodaje, że takie przypadki należy każdorazowo zgłaszać policji.

Świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 Plus” w wysokości 500 złotych przysługują każdej rodzinie na drugie i kolejne dziecko. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 złotych netto na osobę, a w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne – 1200 zł netto, otrzymają wsparcie także na pierwsze bądź jedyne dziecko. W Bydgoszczy wnioski z załącznikami można składać w Wydziale Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej w budynkach urzędu miasta przy ulicy Grudziądzkiej 9-15, w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie miasta w dni robocze w godzinach 16:00-19:00 (tylko do końca bm.) oraz drogą elektroniczną poprzez serwisy banków lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego).

Więcej informacji o rządowym programie można znaleźć również na stronie miasta – www.bydgoszcz.pl/rodzina500plus.


Powiązane treści