Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 6km/h WNW
H -0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
0C
Pon
2C
Wt
0C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaPieniądze na kulturę. Ile środków wydawanych jest w kujawsko-pomorskiem?
06.10.2016 | 13:24

Pieniądze na kulturę. Ile środków wydawanych jest w kujawsko-pomorskiem?

Polskie samorządy terytorialne rocznie wydają na kulturę blisko 7 miliardów złotych.

Na zdjęciu: Na działalność bibliotek przeznacza się ponad 14 mln zł.

Fot. JW / archiwum

330 mln – prawie tyle wynoszą roczne wydatki na kulturę w województwie kujawsko-pomorskim. Marszałek przedstawił, na co wydawana jest ta kwota.

Około 66 milionów rocznie pochłaniają marszałkowskie instytucje kulturalne t.j.  opera i filharmonia, dwa teatry, ośrodek chopinowski, Pałac Lubostroń, dwie książnice, trzy instytucje muzealne, dwa centra animacji kultury, dwie galerie sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (na zasadzie współprowadzenia). Ta kwota nie uwzględnia prowadzonych w tych placówkach inwestycji

W kujawsko-pomorskim znajduje się 130 placówek bibliotecznych, wśród których przeważają filie i punkty biblioteczne. W 2014 roku blisko 14 milionów złotych przeznaczono na funkcjonowanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wyższe nakłady na utrzymanie bibliotek wojewódzkich w Polsce ma tylko województwo śląskie.

ZOBACZ TEŻ: Muzea czy teatry – co częściej odwiedzają mieszkańcy kujawsko-pomorskiego?

Największe przedsięwzięcie inwestycyjne ostatnich lat w dziedzinie kultury to zakończony w ubiegłym roku remont Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Przebudowa pochłonęła ponad 9 milionów złotych. Znacznie więcej kosztować będzie modernizacja Opery Nova, która ma rozpocząć się już niedługo. Całkowity koszt wprowadzenia zmian to ponad 13,5 miliona złotych, lecz znaczną część tej kwoty pokrywają środki przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. CZYTAJ WIĘCEJ [KLIK]

Spośród obiektów kulturalnych znajdujących się na terenie Bydgoszczy, wyremontowany ma być również budynek Filharmonii Pomorskiej. Co więcej, obiekt ma zostać rozbudowany. Kiedy dojdzie do rozpoczęcia prac? Tego na razie nie wiadomo. – Obecnie przygotowywany jest programu funkcjonalno-użytkowy, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego. O środki, także z POIiŚ-u, na pierwszy etap przedsięwzięcia aplikujemy do MKIDN – informuje Urząd Marszałkowski.

Ponadto kilka dni temu prezydent Bydgoszczy wspomniał również o innych inwestycjach, które mogą być zrealizowane w naszym mieście, dzięki unijnym dofinansowaniom. – Przygotowujemy kolejne wnioski związane z Teatrem Kameralnym, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Teatrem Polskim – wymieniał Prezydent Bydgoszczy.


Powiązane treści