Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 13 • L 12
14C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPierwsze bomby do F-16 wyjechały z Nitro-Chemu. Wkrótce kolejne
27.08.2019 | 13:00

Pierwsze bomby do F-16 wyjechały z Nitro-Chemu. Wkrótce kolejne

Na zdjęciu: Bomby Mk 82 wyprodukowane w Nitro-Chemie trafiły już do polskiej armii.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pierwszych sto bomb Mk 82 produkcji bydgoskiego Nitro-Chemu przekazano Siłom Zbrojnym RP.  Uzbrojenie trafi na wyposażenie samolotów F-16 Jastrząb.

Dotychczas armia kupowała bomby lotnicze Mk 82 od zagranicznych dostawców. W lipcu w bydgoskich zakładach uruchomiono jednak pierwszą linię produkcyjną do pocisków tego typu. Z zakładu wyjechało już pierwszych sto bomb.  Zgodnie z zamówieniem jeszcze w tym roku siły powietrzne otrzymają kolejnych sto egzemplarzy Mk 82 krajowej produkcji, a w roku 2020 – dodatkowych 200 sztuk.

– Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu naszej armii.  Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa – mówi Sebastian Chwałek,  wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, w skład której wchodzi Nitro-Chem.

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy. Może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

Pociski MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne – zapowiada Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści