Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPierwsze mieszkanie treningowe w Bydgoszczy. Co to takiego?
04.09.2021 | 09:31

Pierwsze mieszkanie treningowe w Bydgoszczy. Co to takiego?

Na zdjęciu: Projekt "Adres: Samodzielni 1" ma pomóc niepełnosprawnym.

Fot. mat. prasowe

Fundacja Kaktus i Fundacja Daj Szansę realizują projekt pt. „Adres: Samodzielni 1″ i  otwierają w Bydgoszczy pierwsze mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanie zlokalizowane jest w Fordonie i czeka na czterech domowników.

Projekt ma poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych, a w szczególności doprowadzić do wzrostu samodzielności, poprawy stanu psychofizycznego, zapobiec umieszczaniu osób niepełnosprawnych w placówce całodobowej opieki, umożliwić przebywanie w środowisku lokalnym, wpłynąć na rozwój procesu rehabilitacji społecznej i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Mieszkanie treningowe to przygotowanie dorosłej osoby z niepełnosprawnością do jak najlepszego życia w momencie, gdy jej rodzice lub opiekunowie wraz z wiekiem tracą siły bądź umierają – mówią organizatorzy akcji. Pobyt w mieszkaniu treningowym trwa 4 miesiące. Dla mieszkańców przygotowane są w pełni wyposażone jedno- lub dwuosobowe pokoje. W mieszkaniu znajduje się też pokój dzienny do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Osoby z niepełnosprawnością są wspierane przez trenerów przez cały czas pobytu w mieszkaniu treningowym przez 7 dni w tygodniu, także w nocy. Każdy z uczestników projektu ma przypisanego trenera wiodącego, z którym planują, trenują, a potem oceniają postępy w zdobywanych umiejętnościach. Jak w każdym domu, jest też czas na rekreację, zabawę i wspólne świętowanie.

Każdy mieszkaniec otrzyma świadczenie mieszkaniowe w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Mieszkańcy zobowiązani są do przebywania w mieszkaniu treningowym od poniedziałku do piątku. Weekendy, jeśli zechcą, mogą spędzać w domu rodzinnym. W trakcie pobytu w mieszkaniu nadal uczęszczają do placówek rehabilitacji społecznej i zawodowej (np. WTZ, ŚDS) albo do pracy.

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie mogą złożyć formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie Fundacji Kaktus) drogą mailową na adres biuro@fundacjakaktus.pl lub osobiście w biurze Fundacji Kaktus, ul. Kleeberga 2, Bydgoszcz – od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00. Na zgłoszenia czekamy do 10 września 2021 r.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosława
Mirosława
10 dni temu

Pochwalam pomysł i napewno zainteresowanie będzie, a osoby niepełnosprawne będą przygotowane do życia we własnym m brawo! Pomysłodawcy ❤️😊👏

Podobne wpisy

Powiązane treści