Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPierwsze tramwaje Pesy wyjechały na tory w Jassy. Do Rumunii niebawem trafią kolejne pojazdy
12.09.2021 | 20:57

Pierwsze tramwaje Pesy wyjechały na tory w Jassy. Do Rumunii niebawem trafią kolejne pojazdy

Na zdjęciu: Pierwsze tramwaje Swing od Pesy zostały dostarczone do Jass.

Fot. PESA Bydgoszcz SA / materiały prasowe

Pierwsze tramwaje typu Pesa Swing wyprodukowane przez bydgoską firmę, zostały już przekazane dla rumuńskich Jass. – W tej chwili trwa produkcja kolejnych pojazdów dla historycznej stolicy Rumunii – słyszymy w Pesie.

Jassy to siódme zagraniczne miasto, którego mieszkańcy będą podróżować tramwajami wyprodukowanymi w bydgoskiej Pesie. – Do tej pory, spółka dostarczyła je do węgierskiego Szegedu, stolicy Bułgarii Sofii, Ukrainy – Kijowa, Rosji – Moskwy, rumuńskiego Cluj oraz Kaliningradu – wylicza Maciej Grześkowiak z Pesy Bydgoszcz.

Pierwsze pojazdy typu Swing zostały stronie rumuńskiej przekazane jeszcze w trakcie wakacji, jednak musiały przejść serię testów i jazd próbnych. Dopiero po nich, zostały dopuszczone do wyjazdu na tory i eksploatację z pasażerami. Przypomnijmy, że tramwaj jako został przez Pesę zaoferowany rumuńskiemu Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10. – Został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji pięcioczłonowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Tramwaje wyposażono w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych systemów ułatwiających pracę motorniczych oraz zwiększających komfort podróżowania. Swój udział w produkcji pojazdów miały też lokalne, rumuńskie firmy z którymi Pesa nawiązała współpracę – mówi Grześkowiak.

W tej chwili, w Jassy jest już sześć z zamówionych tramwajów, obecnie w bydgoskiej firmie trwa produkcja kolejnych pojazdów, które zostaną przekazane stronie rumuńskiej. – Umowa zakłada zakończenie dostaw dwadzieścia dwa miesiące od daty podpisania – przypomina Maciej Grześkowiak.

Bydgoska firma zakłada, że dostawy tramwajów dla Jass mogą zakończyć się na przełomie roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bua
bua
7 dni temu

Jassy się odmieniają po polsku, w tym artykule czasem są odmieniane, czasem nie, warto to poprawić.

Karol
Karol
7 dni temu

Miło by było jakby jeszcze spawaczą płacili normalnie. Grube miliony za tranwaje a spawacz w Pesie zarabia 2900 zł

Spawaczek
Spawaczek
5 dni temu

Spawacz w Pesie 3908 zł na rękę z nadgodzinami jak żyć panie premierze

Powiązane treści