Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 22 • L 22
22C
Sr
21C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
23C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePierwszy krok do budowy S10. GDDKiA szuka wykonawcy studium
droga ekspresowa S10
22.10.2015 | 20:59

Pierwszy krok do budowy S10. GDDKiA szuka wykonawcy studium

Drogowcy rozpoczęli prace mające doprowadzić do budowy odcinka drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem.

Na zdjęciu: Droga S10 w okolicach Zielonki pod Bydgoszczą.

Fot. Pit1233 / Wikipedia (wolna licencja)

W czwartek bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił, że rozpoczyna poszukiwania wykonawcy na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe wraz z suplementami na potrzeby decyzji środowiskowej w sprawie drogi ekspresowej S10. Dokumenty są wstępnym etapem zmierzającym do budowy odcinka tej trasy między Bydgoszczą a Toruniem.

Do tej pory na potrzeby inwestycji, którą rząd kilka tygodni temu wpisał do Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023, wykonano Studium Korytarzowe mające wytyczyć możliwy przebieg odcinka wiodącego od węzła Bydgoszcz-Południe (dawniej Stryszek) do węzła Toruń-Południe (dawniej Czerniewice). STEŚ ma doprowadzić do wydania wspomnianej decyzji środowiskowej, a to – otworzyć drogę do wyłonienia wykonawcy w systemie „zaprojektuj i zbuduj”.

Z harmonogramu budowy bydgosko-toruńskiego odcinka wynika, że roboty budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku. To dwa lata później niż jeszcze na początku września sugerował wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski. – Wbicie pierwszej łopaty planowane jest na 2017 roku – pisał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej. Tymczasem według GDDKiA w drugim kwartale 2017 roku ma zostać wydane STEŚ i decyzja środowiskowa. Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej ma zostać wydane w pierwszej połowie 2019 roku. Prace mają zakończyć się w 2020 roku.

Droga ekspresowa S10 znalazła się w zapisach rządowego planu budowy dróg po konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez resort infrastruktury. Odcinek Bydgoszcz – Toruń ma być pierwszym realizowanym w ramach tego programu.

Powiązane treści