Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiPierwszy krok w sprawie zmian na Dolinie
09.03.2016 | 08:51

Pierwszy krok w sprawie zmian na Dolinie

Miło informować bydgoszczan, że kolejne oddolne działania zyskują aprobatę urzędników i stają się przedmiotem debaty z mieszkańcami - pisze Błażej Bembnista.

Na zdjęciu: Pomnik w Dolinie Śmierci.

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

Miło zawsze informować bydgoszczan, że kolejne oddolne działania zyskują aprobatę urzędników i stają się przedmiotem debaty z mieszkańcami. Od ponad pół roku prowadziłem, wespół z Danielem Kaszubowskim, działania na rzecz poprawy stanu Doliny Śmierci – miejsca pamięci szczególnego nie tylko dla Fordoniaków, ale też dla wszystkich Bydgoszczan. Pisaliśmy pisma, listy, poruszaliśmy temat na portalach internetowych.

Dziś możemy mówić już o pierwszym sukcesie w tej sprawie. W siedzibie Urzędu Miasta, z inicjatywy wiceprezydent Anny Mackiewicz, odbyło się spotkanie dotyczące tematu Doliny. Nie zapadły na nim przełomowe decyzję, ale cieszy już sam fakt, że osoby z Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Plastyk Miejski czy przedstawiciele Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego ds. miejsc pamięci spotkali się i rozpoczęli wspólne działania na rzecz poprawy jakości tej ważnej dla mieszkańców przestrzeni publicznej.

Przede wszystkim poznaliśmy status prawny terenu Doliny. Należy on w całości do miasta, lecz obiekty znajdujące się na nich mają kilku użytkowników. Wydział Gospodarki Komunalnej opiekuje się terenami zielonymi oraz – w imieniu Skarbu Państwa – symbolicznymi mogiłami. Użytkownikiem charakterystycznego pomnika jest Miejski Komitet Walk i Męczeństwa. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników posiada w użyczeniu tereny związane ze stacjami Golgoty Bydgoskiej.

Na razie zapowiadane są prace kosmetyczne – usunięcie wystających korzeni na drodze do Pomnika, uzupełnienie ubytków nawierzchni czy renowacja murków oporowych. Słupki przy schodach mają zyskać nowe łańcuchy. To już będzie dobry krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających.

Świetnie, że ta sprawa została w końcu poruszona przez władze miejskie. Pani prezydent zapoznała się z oczekiwaniami mieszkańców i miała już wypisane wiele problemów dotyczących Doliny. Na pewno jedną z form działań tego nieformalnego zespołu będzie „wizja lokalna”, czyli wizyta na miejscu i naoczne dokonanie analizy terenu. Cieszy to, że jeden z naszych kluczowych postulatów, czyli zmiana obecnego wyglądu wejścia do Doliny, zyskała uznanie zarówno pani prezydent, jak i plastyka miejskiego. Nie może być tak, że brama do miejsca pamięci jest pomalowana na róż i fiolet, a zamiast informacji o mordach z 1939 roku przeważają te dotyczące Golgoty.

To dopiero początek naszych działań, ale cieszę się, że pierwszy krok został już wykonany. Powoli do celu, ku pamięci naszych przodków. Działamy w imieniu wszystkich Bydgoszczan, których los miasta i swojego sąsiedztwa nie jest obojętny.

Błażej Bembnista

"Fordon na co dzień"

Od urodzenia mieszkaniec Fordonu, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na FB.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści