Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPierwszy taki przeszczep w regionie. W szpitalu Jurasza
31.01.2017 | 15:07

Pierwszy taki przeszczep w regionie. W szpitalu Jurasza

Takiej operacji w naszym regionie jeszcze nie było.

Na zdjęciu: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy znajduje się przy ul. Mari Skłodowskiej-Curie 9.

Fot. wolny dostep

Od ubiegłego piątku Bydgoszcz znajduje się w gronie pięciu polskich miast, w których dokonuje się przeszczepów wątroby. Pierwszy taki zabieg w regionie wykonano w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy. 

ZOBACZ TEŻ: Bezpłatne badania w klinice rehabilitacji. Terapie dla osób z bólem krzyża

Transplantacje przeprowadzono w piątek 27 stycznia 2017 roku w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Dokonał tego piętnastoosobowy zespół składający się z lekarzy chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek instrumentariuszek pod kierownictwem dr. hab. n. med. Macieja Słupskiego. W tym gronie znalazły się cztery osoby z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, w którym przez ostatni rok kształcili się bydgoscy specjaliści.

Przygotowania do tego zabiegu trwały wiele miesięcy. Transplantacja wątroby uznawana jest za jeden z najtrudniejszych z wykonywanych do tej pory zabiegów. Powodem jest funkcja tego narządu w organizmie, położenia i ukrwienia. Operacja może trwać kilkanaście godzin i wymaga od lekarzy ogromnej precyzji i doskonałego przygotowania. Piątkowy zabieg nie trwał aż tak długo. Pobranie narządu zajęło około trzech godzin, a jego przeszczepienie – około 5 godzin. Pacjentka czuje się dobrze.

„Klinika już przygotowuje się do następnych zabiegów – planowane są już badania kwalifikacyjne kolejnych pacjentów” – czytamy na stronie internetowej szpitala.


Powiązane treści