Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 22 • L 21
25C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
25C
Sob
28C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiS chce głowy Sobocińskiego. Ten zwołuje nadzwyczajną sesję
Zbigniew Sobociński, Jan Szopiński
09.06.2016 | 13:57

PiS chce głowy Sobocińskiego. Ten zwołuje nadzwyczajną sesję

W przyszłym tygodniu radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie odwołania z funkcji przewodniczącego rady miasta Zbigniewa Sobocińskiego z PO.

Na zdjęciu: Zbigniew Sobociński (z lewej) pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy od końca 2014 roku.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

W przyszłą środę odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona wnioskowi radnych Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie z funkcji przewodniczącego Zbigniewa Sobocińskiego. Jeśli nie wydarzy się jednak nic nadzwyczajnego, o swoje stanowisko polityk Platformy Obywatelskiej powinien być spokojny.

Katalog zarzutów, które stawiają Sobocińskiemu radni opozycji, jest pokaźny. Dotyczy on między innymi zdarzeń z 27 kwietnia, kiedy to na sesji rajcy przyjęli stanowisko w sprawie respektowania wszystkich, także nieopublikowanych przez rząd PiS, wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Podczas dyskusji doszło również do awantury, która skutkowała opuszczeniem przez radnych opozycji (w tym Bogdana Dzakanowskiego, radnego niezrzeszonego) sali sesyjnej. Zdaniem PiS-u, stanowi to dowód nie tylko na stronniczość Sobocińskiego, ale również wykraczanie przez niego poza kompetencje rady miasta.

Radni PiS domagali się także od przewodniczącego, aby powołał w strukturach rady miasta komisję etyki, zatrudnienia do obsługi rady zewnętrznej kancelarii, jak również zmiany regulaminu pracy radnych, aby usystematyzować choćby kwestię kończenia dyskusji w trakcie obrad. „1 czerwca przewodniczący rady miasta udzielił na ww. postulaty odpowiedzi, z której wynika, że postulaty radnych nie zostały uwzględnione. Stanowisko pana przewodniczącego ma charakter wymijający i niejednoznaczny, co nie może być uznane za jakąkolwiek próbę podjęcia rozmów i chęci wypracowania wspólnego stanowiska” – piszą w uzasadnieniu projektu uchwały politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli na ręce Sobocińskiego wniosek o zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji.

A ta odbędzie się, zgodnie z komunikatem Biura Rady Miasta, w przyszłą środę, 15 czerwca. Jej początek zaplanowano nietypowo, bo na godzinę siedemnastą. Jeżeli rządząca koalicja PO – SLD (łącznie 18 na 31 radnych) stawi się na sesji w komplecie bądź niemal w komplecie, wówczas Zbigniew Sobociński powinien nadal pełnić funkcję przewodniczącego rady.


Powiązane treści