Bydgoszcz
16C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 17 • L 14
25C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
24C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiS chce zburzyć Pałac Kultury? Kownacki: „Żołnierze mogliby go wysadzić”
Bartosz Kownacki Bydgoszcz
16.11.2017 | 17:14

PiS chce zburzyć Pałac Kultury? Kownacki: „Żołnierze mogliby go wysadzić”

Politycy PiS rozważają, czy uda się zburzyć Pałac Kultury.

Na zdjęciu: Bartosz Kownacki stwierdził, że żołnierze poradzą sobie z wysadzeniem Pałacu Kultury.

Fot. ST

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki był gościem Radia ZET w czwartkowy poranek. Jednym z tematów, o które zapytał Konrad Piasecki było wyburzenie Pałacu Kultury.

W ostatnich dniach politycy Prawa i Sprawiedliwości zabierali głos na temat ewentualnego zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził w wywiadzie dla RMF FM, że są takie pomysły i on nie ma nic przeciwko. Następnie Mateusz Morawiecki przyznał, że o zburzeniu pałacu marzy od 40 lat.

Plany rządu w kwestii jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Warszawy były także jednym z tematów czwartkowego wywiadu wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego w Radiu ZET. – Jeżeli tylko będzie zgoda na zrobienie tej dobrej rzeczy, to możemy podjąć się tego zadania, nie będzie problemu – odpowiedział Kownacki na pytanie, czy polskie wojsko poradziłoby sobie z wysadzeniem PKiN. – Bez wątpienia saperzy wojskowi daliby radę, fajne ćwiczenia, fajne szkolenie dla naszych żołnierzy – dodał wiceminister, który w wyborach w 2014 roku został wybrany do Sejmu z okręgu bydgoskiego.

Kownacki przyznał później, że rozmowę na temat wyburzenia Pałacu Kultury traktuje żartobliwie. Wiceszef MON uważa jednak, że – jeśli byłaby zgoda wszystkich środowisk – to symboliczny budynek należałoby zniszczyć – Dla mnie też jest przykre, że większość ludzi, która przyjeżdża do Warszawy jedyne, co pamięta, to Pałac Kultury, a nie Kolumnę Zygmunta i Starówkę. Nie ma się czym szczycić – mówił Kownacki. Jego zdaniem plac Defilad z uwagi na obecność pałacu jest obecnie niewykorzystywany. Według wiceministra instytucje funkcjonujące obecnie w pałacu mogłyby przenieść się do city, które powstałoby w miejscu zburzonego PKiN. Znalazłoby się tam również miejsce dla uczelni wyższych, biur i teatrów.

Plany polityków Prawa i Sprawiedliwości skomentował m.in. Radosław Sikorski.  – Uważam, że byłby to spektakularny akt dekomunizacji przestrzeni publicznej i musiałbym rząd PiS pochwalić. Moje sprawdzam: czy wicepremier Gliński, jako minister kultury, wykreśli PKiN z rejestru zabytków? – pytał były marszałek i minister.

Aprobaty względem rozważań polityków rządu nie wyrażają władze Warszawy. –  Pałac Kultury jest wpisany do rejestru zabytków, czyli po pierwsze należałoby go z tego rejestru wykreślić, a to oznacza, że musiałby zostać częściowo zniszczony albo utracić pierwotne wartości. Czyli jest to czysto teoretyczna sytuacja, która moim zdaniem nie będzie miała miejsca. Jest czymś w rodzaju niepoważnego żartu – stwierdził w rozmowie z TVN24 dyrektor biura stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki.


Powiązane treści