Bydgoszcz
19C
Słonecznie
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 19 • L 19
23C
Pt
21C
Sob
23C
Nd
25C
Pon
27C
Wt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPiS wygrywa wybory parlamentarne. Kto jeszcze znajdzie się w sejmie?
Tomasz Latos
25.10.2015 | 21:53

PiS wygrywa wybory parlamentarne. Kto jeszcze znajdzie się w sejmie?

Po ośmiu latach rządów Platforma Obywatelska przechodzi do opozycji. Niepewny jest los jej koalicjanta - PSL, a niemal przesądzony - Zjednoczonej Lewicy.

Na zdjęciu: Tomasz Latos, lider listy PiS w okręgu bydgoskim, ma powody do zadowolenia. Jego partia ma szansę na samodzielne rządy.

Fot. Eryk Dominiczak

Niemal 40 procent wyborców, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, poparło Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania exit polls, który przeprowadził IPSOS. Według danych instytutu, w sejmie znajdą się jeszcze cztery inne ugrupowania – Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nerwowe oczekiwanie na rezultaty wyborów dało się wyczuć we wszystkich sztabach, także tych bydgoskich. Ale o godzinie 21:00 wszystko było już jasne – triumfował PiS, gromadząc 39,1% głosów, co – jeśli te dane się potwierdzą – oznacza, że będzie samodzielnie rządził krajem przez najbliższe cztery lata. – Dla nas to nie tylko olbrzymia radość, ale i wielka odpowiedzialność. Nie będziemy mogli zrzucać części winy za nieprzeprowadzone reformy na sprzeciw koalicjanta – przekonywał zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów Tomasz Latos, lider listy PiS w okręgu bydgoskim.

Mniej powodów do zadowolenia miał sztab PO, która po ośmiu latach rządów przechodzi do opozycji. Na partię premier Ewy Kopacz swój głos miało oddać 23,4% Polaków. – Stało się. Musimy przygotować się do nowej roli – przekonywał zgromadzonych europoseł Tadeusz Zwiefka.

Minorowe nastroje mieli za to członkowie sztabu Zjednoczonej Lewicy, który zebrał się w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ulicy Gdańskiej. Z danych sondażowych wynika, że koalicja nie przekroczy wymaganego, 8-procentowego progu wyborczego i po raz pierwszy od 1989 roku lewicy zabraknie w sejmie. Notowania Zjednoczonej Lewicy szacowane są na 6,6%. Co ciekawe, niemal 4 procenty poparcia zdobyło inne ugrupowanie lewicowe, czyli partia Razem.

W sejmie mają znaleźć się jeszcze trzy ugrupowania – Kukiz’15 (zebrał 9% głosów wg exit polls), Nowoczesna Ryszarda Petru, którą wskazało 7,1% wyborców oraz PSL, który o 0,2 punktu procentowego miał przekroczyć próg wyborczy.

Do tematu wrócimy. Zapraszamy do śledzenia naszych fanpage’y, gdzie będziemy publikowali kolejne komentarze powyborcze.

Powiązane treści