Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h E
H 0 • L 0
-4C
Czw
-4C
Pt
1C
Sob
3C
Nd
-2C
Pon
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiS zmusza nas do metropolii z Toruniem
1024px-Torun_Rynek_Staromiejski_czesc_pd
03.10.2017 | 21:47

PiS zmusza nas do metropolii z Toruniem

Na zdjęciu: Toruńskie elity chcą na siłę zmusić Bydgoszcz do współpracy

Fot. Archiwum

Powołana przez miasto Metropolia Bydgoszcz okazała się strzałem w dziesiątkę: nikogo bowiem w tym przypadku nie trzeba zachęcać do współpracy. Solec Kujawski, Koronowo, Nakło czy Białe Błota to naturalne zaplecze ludnościowe naszego miasta. Korzystanie z bydgoskich kin, teatrów, galerii handlowych, szkół czy uniwersytetów, współpraca przedsiębiorców są codziennością, a projekt realizowany przez miasto jest wyłącznie spełnieniem oddolnych oczekiwań.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wsłuchuje się jednak w głosy mieszkańców i ponownie narzuca swoje, w ich mniemaniu idealne, rozwiązania. Zmuszanie Bydgoszczy do tworzenia tzw. ZITów to gigantyczne nieporozumienie. Oderwanie się od Torunia, które obserwujemy od kilku lat w Bydgoszczy, wychodzi naszemu miastu na dobre. Nie ma co oglądać się na mniejszego sąsiada, który do tej pory ciągnął nas w dół. Najnowsze dane o bezrobociu – najniższym w historii – pokazują, że podążamy dobrą drogą. Drogą, w której nie ma miejsca na ciągłe przepychanki z Toruniem.

Doskonałym przykładem pokazującym nieszczere intencje toruńskich polityków jest przykład Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. W momencie tworzenia tej instytucji przekonywano nas, że nie będzie ona drenowała budżetu województwa, m.in. nie będzie konieczności tworzenia dla niej odrębnych gmachów generujących koszty. Minęło raptem kilkanaście miesięcy, a już wypłynęły projekty budowy nowego, okazałego budynku kosztem 22 milionów złotych. Pieniądze te nie będą jednak pochodzić z budżetu miasta Torunia, lecz z pieniędzy wojewódzkich – należących do wszystkich mieszkańców Kujaw i Pomorza. Czy Bydgoszcz też może liczyć na tak hojne prezenty?

Bydgoszcz i Toruń to dwa różne światy, które chcą rozwijać się odrębnie. Bagatelizowanie głosu ponad pół miliona mieszkańców naszego miasta i przyległych gmin to niewybaczalny błąd. Jarosławie Kaczyński nie idź tą drogą. Pozwól nam z dumą budować odrębną metropolię opartą na zaufaniu, przyzwyczajeniach, realnych uwarunkowaniach. Pozwól nam budować Metropolię Bydgoszcz.

Jakub Mendry

Radny Miasta Bydgoszczy

Radny Miasta Bydgoszczy.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Podobne wpisy

Powiązane treści