Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiPIT dla młodych, składki i inne udogodnienia dla pracodawców
08.09.2020 | 09:20

PIT dla młodych, składki i inne udogodnienia dla pracodawców

Na zdjęciu: Ubezpieczenia społeczne nie dotyczą wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, jeśli osoby te uczą się lub studiują.

Fot. mat. autora

Zatrudnienie każdego pracownika wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności, jednak w przypadku osób, które nie ukończyły 26. roku życia, pod uwagę wziąć należy kilka dodatkowych czynników. Odrębności związane są z obowiązkami pracodawcy jako płatnika składek, a także benefitami, które wykorzystywać może sam zatrudniony. Poniżej uwzględnione zostały tylko najważniejsze kwestie, o których przede wszystkim należy pamiętać. Największą medialną popularność w ostatnim czasie zdobył tak zwany PIT dla młodych, czyli PIT zerowy obowiązujący od 1 sierpnia 2019 roku. Nie jest on jedynym wyróżnikiem w kwestii zatrudniania osób młodych.

1. PIT zerowy

2. Składki na ubezpieczenia społeczne

3. Składki na ubezpieczenie zdrowotne

PIT zerowy wpływa na zmianę zasad rozliczenia i odprowadzania zaliczek na podatek. Trzeba także wiedzieć, że nie każdy rodzaj przychodu takiemu zwolnieniu podlega.

PIT zerowy

Popularnie określane jako PIT dla młodych udogodnienie to możliwość zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych osoby, która nie ukończyła 26. roku życia. Dotyczy ono przychodów pozyskiwanych ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia, przy czym objęte jest maksymalnym limitem kwotowym. Granicą w skali roku jest 85 528 złotych. Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest to, że PIT zerowy nie dotyczy przychodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło oraz młodych przedsiębiorców działających w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Istotną kwestią jest także to, że od 1 stycznia 2020 roku wprowadzona ulga obowiązuje automatycznie. Nie jest więc konieczne, tak jak rok wcześniej, złożenie oświadczenia przez płatnika na podstawie oświadczenia osoby, która chce skorzystać z takiej możliwości. Jeśli jednak warunki, z którymi wiąże się PIT dla młodych nie zostaną spełnione, należy rozliczyć podatek chociażby przez e-pity.

pit zerowy

Składki na ubezpieczenia społeczne

Każdy pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Dotyczy to także osób przed 26. rokiem życia, choć i od tej zasady są wyjątki. Ubezpieczenia społeczne nie dotyczą wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, jeśli osoby te uczą się lub studiują. Próg wówczas stanowi właśnie interesujące nas 26 lat. Nie dotyczy to umów o pracę, od których trzeba odprowadzać stosowne składki. Dodatkowo, jeśli własnemu pracownikowi powierzymy dodatkowe zadania w ramach zlecenia lub dzieła, także i od tych umów cywilnoprawnych trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z przepisami ZUS-u, studentami nie są osoby pobierające naukę w ramach studiów doktoranckich oraz podyplomowych.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

ZUS wyjaśnił także, że osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, a objęte są obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, mimo zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, nadal muszą składki zdrowotne opłacać. Ich wysokość porównuje się z wysokością zaliczki na podatek dochodowy, którą obliczałoby się standardowo, i jeśli suma jest wyższa od zaliczki, zrównuje się ją do tej wysokości, jeśli zaś jest niższa, potrąca się ją z dochodu.

Oczywiście, nie każda osoba jest zobligowana do tego ubezpieczenia. Nie dotyczy to między innymi studentów ubezpieczonych przez uczelnię od dnia immatrykulacji i złożenia stosownego oświadczenia o niepodleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Składek nie odprowadza się także, gdy młody pracownik ma status członka rodziny ubezpieczonego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści