Bydgoszcz
12C
Opady
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 12 • L 10
16C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
11C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiPKP chce, by pasażerowie przestrzegali zasad savoir-vivre w podróży. Jakich?
20.06.2016 | 18:49

PKP chce, by pasażerowie przestrzegali zasad savoir-vivre w podróży. Jakich?

Trwają konsultacje społeczne dotyczące "Strefy kulturalnego podróżowania".

Na zdjęciu: Podczas jazdy pociągiem przeważnie koło nas są inni pasażerowie, o których nie powinno się zapominać.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Pociąg to miejsce publiczne, w którym obowiązują zasady kulturalnego zachowania – właśnie o tym chce przypomnieć PKP Intercity. Spółka postanowiła wydać kodeks kulturalnego podróżowania.

Spis uniwersalnych zasad, dzięki którym podróż będzie dla każdego pasażera miłym i komfortowym przeżyciem, powstanie przy pomocy eksperta ds. savoir-vivre Adama Jarczyńskiego. Stworzenie kodeksu będzie zwieńczeniem akcji „Strefa kulturalnego podróżowania”, w ramach której prowadzone są właśnie konsultacje społeczne. Spółka postanowiła spytać pasażerów o to, jakie zachowania innych osób najbardziej przeszkadzają im podczas jazdy pociągiem. O swoich doświadczeniach z podróży opowiedziały już osoby uczestniczące w panelu fokusowym, a teraz mogą to zrobić także internauci.

Na wydarzeniu „Strefa kulturalnego podróżowania” na Facebooku prowadzona jest sonda, w której można zaznaczyć jedno z najbardziej drażliwych zachowań spotkanych w przestrzeni publicznej. Lista odpowiedzi powstała po rozmowach przeprowadzonych z osobami w różnym wieku w ramach panelu fokusowego. Ponadto w komentarzach pod ankietą można również opisywać inne spostrzeżenia związane z tematem akcji. Konsultacje z internautami potrwają do 26 czerwca.

Skąd pomysł na stworzenie tego wydarzenia? – Naszą akcję savoir-vivre w podróży zainicjowało wdrożenie Stref Ciszy, które testujemy na pokładach składów EIP. Przy okazji tego nowego rozwiązania otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów od pasażerów na temat innych zachowań, które nie są pożądane podczas podróży pociągiem. Te uwagi zainspirowały nas do szerszej debaty na temat tego, czego powinniśmy się wystrzegać podróżując środkami masowego transportu – wyjaśnia Beata Czemerajda, Rzecznik Prasowy PKP Intercity.

Dowiedz się więcej o Strefie Ciszy [KLIK]


Powiązane treści