Bydgoszcz
11C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPKP IC nie zamówi kolejnych Dartów. Pesa pojedzie w Mołdawii?
PESA Dart
07.04.2016 | 09:21

PKP IC nie zamówi kolejnych Dartów. Pesa pojedzie w Mołdawii?

Szansą dla bydgoskiej firmy może być współpraca polsko-mołdawska.

Na zdjęciu: PKP IC nie zamówi kolejnych Dartów.

Fot. mat. prasowe

PKP Intercity nie zamówi na razie kolejnych dziesięciu Dartów. Jest za to szansa, że bydgoska firma podpisze kontrakty w Mołdawii.

Poseł Paweł Olszewski złożył do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa interpelację w sprawie możliwości zakupu przez PKP Intercity dziesięciu pociągów typu Dart. Taką opcję spółka zastrzegła sobie w kontrakcie na dostarczenie dwudziestu pojazdów, który bydgoski producent zrealizował w marcu. Resort na razie jednak nie przewiduje skorzystania z tej opcji. „Nadal spora grupa klientów kolei preferuje podróżowanie składami tradycyjnymi, uznając je za najbardziej komfortowe, szczególnie w odniesieniu do przejazdów wielogodzinnych wykonywanych jednym składem, a także łatwą zastępowalność taboru w sytuacjach awaryjnych. PKP IC podjęła decyzję o skupieniu większości działań w najbliższych latach na modernizacji i zakupie wagonów oraz lokomotyw” – odpisał podsekretarz stanu Piotr Stromma.

Szansą dla Pesy mogą być za to kontrakty w Mołdawii. Jak poinformował Rynek Kolejowy, podczas odbywającego się pod koniec marca posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej w Kiszyniowie doszło do spotkania przedstawicieli bydgoskiej firmy z reprezentacją kolei mołdawskich. Zgodnie z umową, według której polski rząd ma udzielić Mołdawii 100 mln euro kredytu, dojdzie do podpisaniu kilkunastu kontaktów między firmami z obu krajów. Jednym z takich podmiotów mogłaby być Pesa, która podjęłaby się współpracy w kwestii spalinowych zespołów trakcyjnych. W Mołdawii nie ma obecnie ani linii tramwajowych, ani kolejowych linii zelektryfikowanych.


Powiązane treści