Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plac przed Filharmonią Pomorską ma nowego patrona. Jest nim wybitny kompozytor

Dodano: 03.07.2021 | 12:37

Na zdjęciu: Plac przed Filharmonią Pomorską będzie miał nowego patrona.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki będzie patronem placu przed Filharmonią Pomorską.

W trakcie środowej (30 czerwca) sesji, radni przyjęli projekt uchwały o nadaniu nazwy dla placu przed Filharmonią Pomorską. Od teraz jest to Plac Krzysztofa Pendereckiego. – Z wnioskiem o nadanie imienia kompozytora miejskiego placu wystąpił dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – informuje ratusz.

Zaproponowana przez Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego nazwa „Plac Krzysztofa Pendereckiego” została przegłosowana przez bydgoskich radnych podczas ostatniej czerwcowej sesji. Imieniem tego patrona możemy nazywać teraz przestrzeń między wejściem głównym do filharmonii a interaktywną fontanną.

Patron placu – Krzysztof Penderecki był polskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym, przez wiele lat związany był z bydgoską Filharmonią Pomorską, a od 2009 r. także Honorowym Obywatelem Bydgoszczy, zaś w 2014 r. posadził swoje drzewo w Bydgoskiej Alei Dębów na al. Ossolińskich. Jego utwory należą do kanonu współczesnej muzyki, były też wielokrotnie wykorzystywane w produkcjach filmowych (m.in. „Egzorcysta”, „Katyń”, „Wyspa tajemnic”, „Lśnienie”).  Krzysztof Penderecki zmarł pod koniec marca ub. roku w Krakowie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
joseph48
1 rok temu

A Szwalbe co na śmietnik ???