Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plan Trzeciej Drogi na Fordon. Ochrona Górek, ratusz i nowe drogi

Dodano: 15.03.2024 | 13:40

Na zdjęciu: Joanna Czerska-Thomas wraz z kandydatami Trzeciej Drogi na Górkach Fordońskich.

Fot. BB

Joanna Czerska-Thomas wraz z kandydatami do rady miasta z Fordonu zaprezentowała program wyborczy dotyczący tej części miasta. W „Gwarancjach Trzeciej Drogi dla Fordonu” znajdziemy m.in. ochronę Górek Fordońskich przed zabudową, przedłużenie ulicy Twardzickiego do Armii Krajowej, utworzenie fordońskiego „Central Parku” czy zachowanie budynku dawnej szkoły na Mariampolu w rękach miasta.

Konferencja kandydatki na urząd prezydenta Bydgoszczy odbyła się w miejscu, z którego roztacza się widok na Fordon – czyli na Górkach Fordońskich nieopodal Doliny Śmierci. Reprezentanci Trzeciej Drogi chcą bowiem powstrzymać plany odnośnie adaptacji terenów miejskie leżących na szczycie zbocza przed działalnością deweloperów.

Stoimy na Górkach – my sprawimy, że będą one chronione przed zabudową i posłużą celom rekreacyjnym. Chcemy, by teren ten był parkiem – mówił Tomasz Hoppe, lider fordońskiej listy Trzeciej Drogi. Następnie dodał, że Fordon potrzebuje zrównoważonego rozwoju i zachowania istniejących terenów zielonych. – Mamy takie miejsca, jak park przy Bydgoskich Olimpijczyków czy przy Fieldorfa-Nila czy Witeckiego. Zależy nam na nich i będziemy o nie walczyć – powiedział.

Plan Trzeciej Drogi na Fordon. Ochrona Górek, ratusz i nowe drogi

Zobacz również:

Wywiad z Rafałem Bruskim: Jako prezydent muszę godzić różne oczekiwania

„Jedynka” na liście w okręgu nr 3 przypomniała także o zapomnianej, a oczekiwanej przez fordoniaków inwestycji – Parku Akademickim na terenie glinianek przy Auchan. – Przez trzy kadencje prezydenta Bruskiego słyszymy, że ten park zostanie powołany do życia. Niestety na ten moment wciąż mamy tylko plany; słyszymy o rozwoju Starego Fordonu, który został pięknie odnowiony i się rozwija, ale mamy wrażenie, że ratusz nie pamięta o innych częściach Fordonu – postuluje Hoppe. Komitet opowiada się również za utworzeniem „Central Parku” na terenie przy Galerii Fordon czy zachowaniem terenu przy Orląt Lwowskich z przeznaczeniem pod fordońskie pole piknikowe.

Przedstawiciele „żółtej listy” chcą też zachować budynek po SP9 przy ulicy Tatrzańskiej 21 na Mariampolu w rękach miasta – obecne władze planują czwartą próbę sprzedaży budynku, który częściowo pochodzi z XIX wieku. Zdaniem kandydatów, w obiekcie powinno powstać centrum kulturalne dla mieszkańców służące zarówno dzieciom i młodzieży, jak i seniorom.

Trzecia Droga postuluje też realizację inwestycji drogowych, które ułatwiłyby komunikację na trasie Fordon – Centrum. Hoppe wymienił m.in. przedłużenie ulicy Twardzickiego do Armii Krajowej, przyspieszenie budowy nowych Wiaduktów Warszawskich wraz z Węzłem Wschodnim . Takie pomysły padły też na wtorkowej konferencji Bydgoskiej Prawicy. Numer 2 na liście TD Maciej Kołodyński dodał, że konieczne jest również zmiana przebiegu DW256 na ulicę Andersa i budowa zapisanego w planie miejscowym łącznika ulicy Andersa z Wyzwolenia przy zajezdni Łoskoń. W „Gwarancjach dla Fordonu” czytamy również o wpisaniu Wielkiej Pętli Fordonu do budżetu miasta i Wieloletniej Prognozy Finansowej (by jej realizacja nie zależała od wyników BBO) czy budowie odnogi linii tramwajowej do stacji Bydgoszcz Fordon.

Joanna Czerska-Thomas – tak jak w rozmowie z naszym portalem – mówiła o Fordonie w kontekście miasta 15-minutowego. – Powinien on mieć swoje miejsce do załatwiania spraw urzędowych, by mieszkanki i mieszkańcy nie musiały jeździć do centrum – dodała. Jednym z postulatów TD jest zatem stworzenie fordońskiego ratusza (kandydatka nie precyzuje jednak, czy miałby być to nowy obiekt, czy – jak postuluje np. numer 2 na fordońskiej liście Bydgoskiej Prawicy Paweł Sieg – siedzibą byłyby istniejący obiekt po adaptacji na potrzeby urzędowe; kandydat komitetu Łukasza Schreibera widzi ratusz w budynku Orange na osiedlu Bohaterów).

Kandydatka podkreśla, że zamierza konsultować decyzje np. dotyczącej zabudowy mieszkaniowej w Fordonie ze wszystkimi – zarówno z mieszkańcami, jak i firmami deweloperskimi. – W ten sposób chcemy wypracować najlepsze rozwiązania dla Bydgoszczy. Postulaty to zaproszenie do rozmów o ich realizacji – dodała. Z uwagi na miejsce konferencji zwróciliśmy uwagę na stan Doliny Śmierci, która po prawie 50 latach od postawienia pomnika wymaga wielu prac naprawczych. – Chcemy otoczyć opieką miejsca pamięci w całej Bydgoszczy. Zasługują one na rewitalizację – odpowiedziała Czerska-Thomas.

CZYTAJ TEŻ O PROPOZYCJACH BYDGOSKIEJ PRAWICY ŁUKASZA SCHREIBERA DLA FORDONU

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments