Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Planowanie wyprawy w góry. Kompleksowy przewodnik

Dodano: 12.02.2024 | 13:01

Na zdjęciu: Warunkiem udanej wyprawy w góry jest spakowanie odzieży, która optymalnie chroni przed wiatrem, deszczem i zimnem.

Fot. nadesłane

Górskie wędrówki są świetnym sposobem na aktywny wypoczynek oraz podziwianie wyjątkowej panoramy rozciągającej się ze szczytu. Przepiękne widoki zapierają dech w piersiach każdemu miłośnikowi pieszych wycieczek. Do wyjazdu w góry trzeba się odpowiednio przygotować. Co zabrać ze sobą? Jak się ubrać i zaplanować trasę? Podpowiadamy.

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości górski ekwipunek?

Przed wyruszeniem w góry należy zadbać o szereg aspektów. Warunkiem udanej wyprawy jest inwestycja w dobrej jakości ekwipunek, który zapewni bezpieczeństwo i ochronę przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Rzeczy spakowane do plecaka powinny być wykonane z trwałych oraz oddychających materiałów. Przede wszystkim sprawdzą się ubrania oraz buty, które gwarantują komfort noszenia i nadają się do aktywności outdoorowych.

Wybór odpowiedniego ekwipunku

Warunkiem udanej wyprawy w góry jest spakowanie odzieży, która optymalnie chroni przed wiatrem, deszczem i zimnem. Bez wątpienia sprawdzi się bielizna termoaktywna, wodoodporna kurtka z oddychającą membraną oraz ciepłe dodatki typu czapka, szalik, rękawiczki czy skarpety. Optymalnym wyborem są profesjonalne buty górskie z solidną podeszwą. W ekwipunku wędrowca powinien się też znaleźć odpowiednio dobrany śpiwór, miniapteczka, telefon z GPS-em i latarka. Warto też zabrać ze sobą kije trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem.

Planowanie trasy wyprawy

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z długością całego szlaku w obie strony. Warto przy tym uwzględnić poziom trudności i czas potrzebny do pokonania trasy oraz warunki pogodowe. Niezbędne jest dokładne prześledzenie przebiegu podejścia i zejścia. Do plecaka warto spakować mapy i przewodniki. W przypadku pojawienia się dużych utrudnień na trasie należy rozważyć odpoczynek lub nocleg w schronisku. Przy planowaniu górskich wędrówek trzeba wziąć pod uwagę także porę roku. Zimą przy niesprzyjających warunkach czas przemarszu może się wydłużyć nawet trzykrotnie.

Przygotowanie kondycyjne

Jak czerpać niczym nieograniczoną radość z wycieczki po górach? Szczególnie istotne jest przygotowanie organizmu do wysiłku i zadbanie o poprawę kondycji przed wyprawą. W tym zakresie mogą pomóc ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stawy. Warto rozpocząć treningi siłowe oraz wytrzymałościowe. Dzięki nim możemy ograniczyć ryzyko powstawania kontuzji i urazów. W podreperowaniu kondycji pomogą treningi o stopniowo rosnącej intensywności, poprawnie wykonywane ćwiczenia wzmacniające oraz zwiększanie liczby powtórzeń.

Wyżywienie i nawadnianie organizmu

Na wycieczkę w góry trzeba zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia. Warto zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Do plecaka należy spakować wodę niegazowaną (co najmniej 1,5 litra), niewskazane jest spożycie napojów gazowanych, które wzmagają pragnienie. Dodatkowo przyda się termos z herbatą. W ekwipunku wędrowca nie może też zabraknąć kanapek, bananów i słodkich przekąsek, które dodają energii. Batony czy orzechy nie tylko pobudzają, ale też wzmacniają organizm podczas długich wędrówek.

Bezpieczeństwo

Na wędrowców po górskich szlakach czyha wiele zagrożeń. Dlatego wskazane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności i wdrożenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas górskiej wyprawy z pewnością przyda się miniapteczka turystyczna, papierowa mapa, telefon komórkowy oraz dokument tożsamości. Niezbędne jest zabranie ze sobą bandaży, środka do dezynfekcji czy plastrów na otarcia i skaleczenia. W miarę możliwości warto też wziąć koc ratunkowy. W telefonie powinien być zapisany numer alarmowy do GOPR i TOPR. Pamiętajmy też o jego naładowaniu i zainstalowaniu aplikacji RATUNEK.

Planowanie wyprawy w góry w pigułce

O czym należy pamiętać przed wyruszeniem na górski szlak? O zachowaniu ciszy, niezostawianiu po sobie śmieci czy przywitaniu się z pozostałymi wędrowcami na szlaku. W przygotowaniach do wyprawy w góry może pomóc marka PAJAK. Zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu, w asortymencie którego znajduje się szeroki wybór akcesoriów turystycznych.