Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPlatforma składa poprawki do budżetu, PiS kontratakuje
Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Teresa Piotrowska
27.11.2017 | 22:08

Platforma składa poprawki do budżetu, PiS kontratakuje

Posłowie PO zgłosili poprawki do budżetu na 2018 rok

Na zdjęciu: Parlamentarzyści PO chcą zapisów w budżecie na 2018 na rzecz Bydgoszczy i regionu

Fot. Szymon Fiałkowski

Dzień pod znakiem poprawek do budżetu na 2018 rok. Przedstawili je posłowie Platformy Obywatelskiej, natomiast przedstawiciele partii rządzącej zarzuty opozycji odpierali. 

W konferencji zorganizowanej przez Platformę Obywatelską uczestniczyli posłowie Teresa Piotrowska, Krzysztof Brejza, Michał Stasiński i Paweł Olszewski. Parlamentarzyści informowali o poprawkach do budżetu i przyznali, że liczą w tej sprawie na wsparcie i pełne zaangażowanie posłów partii rządzącej.

Platforma złożyła kilkadziesiąt poprawek. – To istotne poprawki związane z działaniem województwa – mówił poseł Olszewski. Pierwszą z poprawek do budżetu złożoną przez PO, jest ujęcie finansowania w kwocie prawie 2 mld zł budowy drogi S10. – Jak wiemy, budowa S10 wypadła z programu budowy dróg krajowych – dodał parlamentarzysta. Jak dodał, dzięki tym środkom udałoby się rozpocząć tę inwestycję. Kolejna poprawka dotyczy budowy innej ważnej drogi – S5. Chodzi o połączenie S5 z Bydgoszczą – czyli obwodnicę Białych Błot. – Liczymy na pełne wsparcie posłów PiS na najbliższej komisji finansów publicznych i tego, że komisja przyjmie te poprawki. Nie chcemy sytuacji, żeby posłowie partii rządzącej byli przeciwko tym poprawkom – dodawał Olszewski.

Inna z poprawek dotyczy budowy hali lekkoatletycznej na Zawiszy. Posłowie opozycji chcieliby wpisania do budżetu na ten cel kwoty 25 mln zł. Poseł Piotrowska chce także, aby dofinansowane zostało Centrum Sportowe przy Collegium Medicum. Była szefowa MSW podkreśla, że ponad 7 mln zł musi zostać zapisane na budowę komendy straży pożarnej w Świeciu. – To w jakich warunkach pracują strażacy w Świeciu, to trzeba pojechać tam i to zobaczyć. Wojewoda Bogdanowicz się tam nie udał – mówiła Piotrowska i podkreśliła, że cała inwestycja miała się zamknąć w kwocie niespełna 9 mln zł. – Czekałam trzy miesiące, aby wojewoda odpowiedział na moje pytania w tej sprawie. Na rok 2016 planowanych było na ten cel 400 tys. zł, a na 2017 – 800 tys. W tej chwili na placu budowy nic się nie dzieje – dodawała posłanka.

O swoich poprawkach mówili także Krzysztof Brejza i Michał Stasiński. Ten pierwszy przedstawił propozycje dot. dofinansowania kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i zapewnienia gotowości operacyjnej bydgoskiemu lotnisku. – To są przykłady poprawek, które służą Bydgoszczy, a także mieszkańcom regionu – mówił poseł Brejza. Jak zaznaczał, z niepokojem obserwował podejście do inwestycji posłów PiS. – Materiał na wstęgi się kończy. Ta biało-czerwona rolka z której cięli i oddawali inwestycje, które my zapoczątkowaliśmy, się kończy – dodawał. – To nie są poprawki polityczne, tylko dla ludzi. Będziemy o nie walczyć – podkreślał.

Poseł Stasiński ma zamiar wnioskować o remont śluz na drodze wodnej E70, dofinansowanie przez rząd budowy czwartego kręgu Opery Nova i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. – Może posłowie potrzebują odwagi w rozmowach z prezesem, bo wiele spraw jest załatwianych przy ul. Nowogrodzkiej – ironizował Krzysztof Brejza.

Poprawki przedstawione przez posłów PO skomentowali poseł PiS Tomasz Latos i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Dlaczego zamiast tracić czas na konferencje, nie pojechali do marszałka na sesję i nie zapytali publicznie, jak to się dzieje, że marszałek nie chce wspierać bydgoskiego lotniska – mówił poseł Latos. Jak zaznaczał, w innych województwach marszałkowie potrafili znaleźć konsensus. Zadeklarował też, że wraz z posłami PO uda się do marszałka Piotra Całbeckiego. – Widocznie posłowie PO są bezsilni, że zwracają się do nas, a nie do swojego kolegi partyjnego – dodał. Jego zdaniem, marszałek „ma w nosie Bydgoszcz” i nie zajmuje się tym miastem.

Latos wyliczał dalej. – Posłowie PO chcą pieniędzy na budowę hali lekkoatletycznej w Bydgoszczy. A za czyje pieniądze wybudowana została hala lekkoatletyczna w Toruniu? Za pieniądze, którymi zarządzała PO. Ja się w pełni zgadzam w tym, że Bydgoszcz jest lekkoatletyczną potęgą. Będę pilnował, by stosowne remonty na Zawiszy były wykonywane, ale to już na pewno nie będzie krytym stadionem lekkoatletycznym, bo decyzją Platformy powstał on w Toruniu – dodawał Latos. – To niepoważne, że stawiane są zarzuty nam i to wówczas, gdy marszałkiem województwa jest polityk Platformy – mówił dalej. I złozył deklarację: – Jeśli posłowie PO czują się bezradni w rozmowach z marszałkiem, to jestem gotów ich wesprzeć. Porozmawiamy na temat lotniska, instytucji kulturalnych. Chętnie na takie spotkanie się wybiorę.

Wojewoda Bogdanowicz odpierał zarzuty, że nie chce się spotykać z posłami opozycji. – Jeśli chodzi o kwestię zaproszeń, to jest to nieprawda. Takie spotkanie miało miejsce w 2016 roku. Posłowie partii opozycyjnej wówczas nie przyszli. Nie ma problemów z tym, żeby wojewoda spotykał się z posłami opozycji. To jest coś oczywistego – powiedział Mikołaj Bogdanowicz. Następnie mówił o inwestycji w Świeciu. – To dopiero ustawa modernizacyjna przyjęta przez rząd zapewniła finansowanie tej inwestycji. Mamy zabezpieczone dzięki tej ustawie 10 mln zł i będzie ta inwestycja przez nas realizowana – zapewnił wojewoda. Na przyszły rok na inwestycję w Świeciu ma zostać zabezpieczonych ok. 2 mln zł. Bogdanowicz odparł także zarzuty w sprawie budowy drogi S10. – W 2014 r., mieliśmy do czynienia z kontraktem terytorialnym. I S10 w momencie, kiedy władzę sprawuje PO znalazło się na liście rezerwowej. Wiceministrem infrastruktury został Paweł Olszewski i nie działo się nic. W tej chwili ta inwestycja jest realizowana. W 2018 r., ma zostać zakończony STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe – red.), a prace na budowie drogi przebiegają zgodnie z planem – poinformował.

Mikołaj Bogdanowicz poinformował także o tym, że w naszym regionie zostanie w najbliższą środę przywrócony szósty już posterunek policji – tym razem w Mroczy.


Powiązane treści