Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

12 bydgoskich gruntówek zostanie utwardzonych ażurami [LISTA]

Dodano: 04.05.2022 | 11:21

Na zdjęciu: Płyty ażurowe to tańszy sposób utwardzania dróg gruntowych. W Bydgoszczy jest stosowany od czterech lat.

Fot. BB

Bydgoscy drogowcy podali listę ulic, które w tym roku mają zostać utwardzone płytami ażurowymi. Znalazło się na niej 12 ulic – między innymi dwie z Miedzynia i Prądów, dwie z Osowej Góry czy jedna z Fordonu. 

Utwardzanie dróg gruntowych płytami ażurowymi to tańszy sposób poprawy jakości piaszczystych uliczek osiedlowych. Od czterech lat, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, ażurami wyłożono kilkanaście ulic. W ostatnim czasie, poza płytami, na niektórych ulicach (np. Katowickiej czy Bielskiej) stosowana jest także ekokostka – to kostka brukowa w mniejszym formacie, wyposażona w specjalne odstępniki umożliwiające odpływ wody do gruntu.

W środę, 4 maja zarząd dróg ogłosił listę ulic, które w tym roku mają zostać utwardzone płytami ażurowymi, a także częściowo betonową kostka, aby ułatwić poruszanie się pieszym.

Ulice gruntowe przewidziane do utwardzenia płytami ażurowymi w 2022 roku

 • Pstrągowa (Osowa Góra)
 • Krecia (Glinki – Rupienica)
 • Letnia (Miedzyń – Prądy)
 • Fiołkowa (Miedzyń – Prądy)
 • Gołębia – od Żwirki i Wigury w kierunku WZL2 (Górzyskowo)
 • Jeżewska (Piaski)
 • Motylowa (Osowa Góra)
 • Obrońców Helu (Stary Fordon)
 • Klemensa Janickiego (Wilczak – Jary)
 • Charzykowska (Czyżkówko) – odcinek
 • Bruska (Czyżkówko) – odcinek
 • Nadrzeczna (Okole) – połączenie z obecnie realizowaną ul. Młyńską

Na liście 12 ulic znalazła się m.in. opisywana przez nas ulica Motylowa. W Fordonie zostanie utwardzona tylko jedna gruntówka – Obrońców Helu; nie uwzględniono na niej m.in. ulicy Pałubickiego. O prace na niej apelowali okoliczni mieszkańcy.

Rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński podkreśla, że przetarg na wykonanie tegorocznego utwardzania płytami ażurowymi zostanie ogłoszony niebawem; trwają prace nad jego przygotowaniem. Warto dodać, że nie wszystkie gruntówki, których utwardzanie ażurami rozpoczęło się bądź zostało zaplanowane w 2021 roku, zostały ukończone. Roboty toczą się na Bielskiej, Grodziskiej, Katowickiej i Młyńskiej, a zakończyły się na ulicach: Widok, Średzkiej i Szlakowej.

Warto dodać, że utwardzanie ażurami będzie też realizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na następujących ulicach: Batalionów Chłopskich, Kosmonautów – sięgacz, Księcia Witolda, Okólnej (od ul. Pionierów do ul. Spółdzielczej), Wioślarskiej i Bruskiej (od Łebskiej do Charzykowskiej).

Drogowcy wyczerpali natomiast fundusze na realizację zadań w ramach wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. Jego kolejna odsłona ma zakończyć się utwardzeniem 16 ulic. W ramach programu zlecono przygotowanie koncepcji przebudowy ulic: Krynickiej, Kudowskiej, Przyłubskiej, Rajdowej, Wejherowskiej, Gradowej, Wycieczkowej, Odrzańskiej, Bortnowskiego, Gościeradzkiej, Podhalańskiej, Platynowej, Pszczelnej, Sowiej, Koguciej i Strusiej. W 2021 roku koncepcje zostały poddane pod konsultacje społeczne.

Do tej pory wybrano wykonawców zadań w trybie „zaprojektuj i wybuduj” dla siedmiu ulic: Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej, Platynowej, Rajdowej, Strusiej i Sowiej. Przetargi na budowę ulic Koguciej i Gradowej zostały natomiast unieważnione, ponieważ drogowcy nie mają pieniędzy na zadania związane z utwardzeniem dróg, co stawia pod znakiem zapytania kolejne inwestycje z wieloletniego programu.

Jedną z nich jest budowa ulicy Bortnowskiego w Fordonie – jeden z jej mieszkańców postanowił zapytać drogowców, co dalej z planowaną od lat inwestycją. Otrzymaną odpowiedź przekazał MetropoliaBydgoska.PL – w piśmie zastępca dyrektora zarządu dróg ds. inwestycji Maciej Gust podkreśla, że z uwagi na „nieprzewidywalny wzrost cen materiałów budowlanych oraz wzrost kosztów robocizny, mający związek m.in. z agresją Rosji na Ukrainę” pieniądze na utwardzenie kolejnych gruntówek się skończyły. Na ten moment nie ma decyzji, czy dodatkowe środki pojawią się w budżecie –  wiadomo natomiast, że jedna z 16 ulic planowana do utwardzenia w ramach wieloletniego programu – czyli Przyłubska ma zostać wykonana tańszym sposobem, czyli z użyciem płyt ażurowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie ma pieniędzy na gruntówki. Środki na ten rok zostały już wyczerpane

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gumiś
Gumiś
2 lat temu

W Fordonie przypadło 1/12 ulic do utwardzenia ażurami, chociaż Fordon to 1/5 Bydgoszczy. I to kolejna ulica w Starym Fordonie, zapewne przy licznych nieruchomościach kumpli z partii (ostatnio utwardzono ażurami ulicę przy której mieszka m.in. skarbnik miasta). O kryteriach wyborów nikt z zarządu miejskiego układu nawet się nie zająknie. Dobrze, że w przyszłym roku wybory i można będzie pognać tą układową bandę z ratusza.

Henryk
2 lat temu

Nie wiem czy ktoś weryfikuje warunki dostępne na danym terenie ale kilka ulic dalej od ul. Kreciej jest jedyna przejezdna ulica Bagienna na tym odcinku która łączy ulice Dąbrową i Rozłogi.
Utwardzanie żwiro/gruzem daje efekt do pierwszych opadów deszczu, dziury są okropne, nie faworyzuje żadnej ulicy ale czysto logicznie jedyna przejezdna ulica powinna mieć pierwszeństwo.
Rzut z Google Maps poniżej.

Upload zdjęć wam nie działa 🙂

Pozdrawiam Zarządzających z ZDMIKP Bydgoszcz

Last edited 2 lat temu by Henryk
Kalkulatorek2.1
Kalkulatorek2.1
2 lat temu

Narzekający na inwestycje w Fordonie niech sobie uświadomi, że sporo kasy z budżetu miasta jest pompowana w te dzielnice, a nie tylko Fordon się liczy. Cieszcie się z tego co macie, a podatki płacą wszyscy! Polecam zapoznanie się z ilością nieutwardzonych ulic na każdym osiedlu… 4donski Jaśnie Panie.

fordoniak
fordoniak
2 lat temu

@kalkulatorek wskaż konkrety. Rzucasz ogólnikami z których nic nie wynika. Jakie sporo kasy? Na co konkretnego? Te 50 milionów na rewitalizację Starego Fordonu od ostatnich 12 lat kadencji Bruskiego to raptem 4 miliony rocznie, w większości pozyskane z funduszy europejskich. Tramwaj do Fordonu to w 50% nowy tabor który jeździ po całym mieście, a plan jego realizacji to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Na co ta rzekomo pompowana kasa w Fordon zostaje wykorzystana? Zimą nawet większość miejskich chodników nie jest tu odśnieżana, bo drogowcom wydaje się że tutejsze spółdzielnie i wspólnoty zrobią to w czynie społecznym. No właśnie, wszyscy płacimy takie… Czytaj więcej »

Marek
Marek
2 lat temu

Ciekawe czy jest szansa na remont Wincentego Rogali. W zeszłym roku była taka „naprawa”, że kratery zostały zalane asfaltem na piach, dzięki temu obecnie większość łat już się wykruszyła i po ulicy walają się kawałki asfaltu.

20220205_112820m.jpg