12 bydgoskich gruntówek zostanie utwardzonych ażurami [LISTA]
Dodano: 04.05.2022 | 11:21Na zdjęciu: Płyty ażurowe to tańszy sposób utwardzania dróg gruntowych. W Bydgoszczy jest stosowany od czterech lat.
Fot. BB
Bydgoscy drogowcy podali listę ulic, które w tym roku mają zostać utwardzone płytami ażurowymi. Znalazło się na niej 12 ulic – między innymi dwie z Miedzynia i Prądów, dwie z Osowej Góry czy jedna z Fordonu.
Utwardzanie dróg gruntowych płytami ażurowymi to tańszy sposób poprawy jakości piaszczystych uliczek osiedlowych. Od czterech lat, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, ażurami wyłożono kilkanaście ulic. W ostatnim czasie, poza płytami, na niektórych ulicach (np. Katowickiej czy Bielskiej) stosowana jest także ekokostka – to kostka brukowa w mniejszym formacie, wyposażona w specjalne odstępniki umożliwiające odpływ wody do gruntu.
W środę, 4 maja zarząd dróg ogłosił listę ulic, które w tym roku mają zostać utwardzone płytami ażurowymi, a także częściowo betonową kostka, aby ułatwić poruszanie się pieszym.
Ulice gruntowe przewidziane do utwardzenia płytami ażurowymi w 2022 roku
- Pstrągowa (Osowa Góra)
- Krecia (Glinki – Rupienica)
- Letnia (Miedzyń – Prądy)
- Fiołkowa (Miedzyń – Prądy)
- Gołębia – od Żwirki i Wigury w kierunku WZL2 (Górzyskowo)
- Jeżewska (Piaski)
- Motylowa (Osowa Góra)
- Obrońców Helu (Stary Fordon)
- Klemensa Janickiego (Wilczak – Jary)
- Charzykowska (Czyżkówko) – odcinek
- Bruska (Czyżkówko) – odcinek
- Nadrzeczna (Okole) – połączenie z obecnie realizowaną ul. Młyńską
Na liście 12 ulic znalazła się m.in. opisywana przez nas ulica Motylowa. W Fordonie zostanie utwardzona tylko jedna gruntówka – Obrońców Helu; nie uwzględniono na niej m.in. ulicy Pałubickiego. O prace na niej apelowali okoliczni mieszkańcy.
Rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński podkreśla, że przetarg na wykonanie tegorocznego utwardzania płytami ażurowymi zostanie ogłoszony niebawem; trwają prace nad jego przygotowaniem. Warto dodać, że nie wszystkie gruntówki, których utwardzanie ażurami rozpoczęło się bądź zostało zaplanowane w 2021 roku, zostały ukończone. Roboty toczą się na Bielskiej, Grodziskiej, Katowickiej i Młyńskiej, a zakończyły się na ulicach: Widok, Średzkiej i Szlakowej.
Warto dodać, że utwardzanie ażurami będzie też realizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na następujących ulicach: Batalionów Chłopskich, Kosmonautów – sięgacz, Księcia Witolda, Okólnej (od ul. Pionierów do ul. Spółdzielczej), Wioślarskiej i Bruskiej (od Łebskiej do Charzykowskiej).
Drogowcy wyczerpali natomiast fundusze na realizację zadań w ramach wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. Jego kolejna odsłona ma zakończyć się utwardzeniem 16 ulic. W ramach programu zlecono przygotowanie koncepcji przebudowy ulic: Krynickiej, Kudowskiej, Przyłubskiej, Rajdowej, Wejherowskiej, Gradowej, Wycieczkowej, Odrzańskiej, Bortnowskiego, Gościeradzkiej, Podhalańskiej, Platynowej, Pszczelnej, Sowiej, Koguciej i Strusiej. W 2021 roku koncepcje zostały poddane pod konsultacje społeczne.
Do tej pory wybrano wykonawców zadań w trybie „zaprojektuj i wybuduj” dla siedmiu ulic: Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej, Platynowej, Rajdowej, Strusiej i Sowiej. Przetargi na budowę ulic Koguciej i Gradowej zostały natomiast unieważnione, ponieważ drogowcy nie mają pieniędzy na zadania związane z utwardzeniem dróg, co stawia pod znakiem zapytania kolejne inwestycje z wieloletniego programu.
Jedną z nich jest budowa ulicy Bortnowskiego w Fordonie – jeden z jej mieszkańców postanowił zapytać drogowców, co dalej z planowaną od lat inwestycją. Otrzymaną odpowiedź przekazał MetropoliaBydgoska.PL – w piśmie zastępca dyrektora zarządu dróg ds. inwestycji Maciej Gust podkreśla, że z uwagi na „nieprzewidywalny wzrost cen materiałów budowlanych oraz wzrost kosztów robocizny, mający związek m.in. z agresją Rosji na Ukrainę” pieniądze na utwardzenie kolejnych gruntówek się skończyły. Na ten moment nie ma decyzji, czy dodatkowe środki pojawią się w budżecie – wiadomo natomiast, że jedna z 16 ulic planowana do utwardzenia w ramach wieloletniego programu – czyli Przyłubska ma zostać wykonana tańszym sposobem, czyli z użyciem płyt ażurowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nie ma pieniędzy na gruntówki. Środki na ten rok zostały już wyczerpane
- Dwie firmy chcą odnowić plac Kościeleckich. Jest bardzo drogo! - 12 sierpnia 2022
- Rewitalizacja bulwarów nad Brdą: Ratusz ogłosił kolejny przetarg - 12 sierpnia 2022
- Czy w Bydgoszczy będzie ulica Jazzowa? Do ratusza trafił wniosek Józefa Eliasza - 12 sierpnia 2022
W Fordonie przypadło 1/12 ulic do utwardzenia ażurami, chociaż Fordon to 1/5 Bydgoszczy. I to kolejna ulica w Starym Fordonie, zapewne przy licznych nieruchomościach kumpli z partii (ostatnio utwardzono ażurami ulicę przy której mieszka m.in. skarbnik miasta). O kryteriach wyborów nikt z zarządu miejskiego układu nawet się nie zająknie. Dobrze, że w przyszłym roku wybory i można będzie pognać tą układową bandę z ratusza.
Nie wiem czy ktoś weryfikuje warunki dostępne na danym terenie ale kilka ulic dalej od ul. Kreciej jest jedyna przejezdna ulica Bagienna na tym odcinku która łączy ulice Dąbrową i Rozłogi.
Utwardzanie żwiro/gruzem daje efekt do pierwszych opadów deszczu, dziury są okropne, nie faworyzuje żadnej ulicy ale czysto logicznie jedyna przejezdna ulica powinna mieć pierwszeństwo.
Rzut z Google Maps poniżej.
Upload zdjęć wam nie działa 🙂
Pozdrawiam Zarządzających z ZDMIKP Bydgoszcz
Narzekający na inwestycje w Fordonie niech sobie uświadomi, że sporo kasy z budżetu miasta jest pompowana w te dzielnice, a nie tylko Fordon się liczy. Cieszcie się z tego co macie, a podatki płacą wszyscy! Polecam zapoznanie się z ilością nieutwardzonych ulic na każdym osiedlu… 4donski Jaśnie Panie.
@kalkulatorek wskaż konkrety. Rzucasz ogólnikami z których nic nie wynika. Jakie sporo kasy? Na co konkretnego? Te 50 milionów na rewitalizację Starego Fordonu od ostatnich 12 lat kadencji Bruskiego to raptem 4 miliony rocznie, w większości pozyskane z funduszy europejskich. Tramwaj do Fordonu to w 50% nowy tabor który jeździ po całym mieście, a plan jego realizacji to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Na co ta rzekomo pompowana kasa w Fordon zostaje wykorzystana? Zimą nawet większość miejskich chodników nie jest tu odśnieżana, bo drogowcom wydaje się że tutejsze spółdzielnie i wspólnoty zrobią to w czynie społecznym. No właśnie, wszyscy płacimy takie… Czytaj więcej »
Ciekawe czy jest szansa na remont Wincentego Rogali. W zeszłym roku była taka „naprawa”, że kratery zostały zalane asfaltem na piach, dzięki temu obecnie większość łat już się wykruszyła i po ulicy walają się kawałki asfaltu.