Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePo co buduje się siedzibę NFZ, skoro fundusz ma być zlikwidowany?
29.02.2016 | 19:10

Po co buduje się siedzibę NFZ, skoro fundusz ma być zlikwidowany?

Prace prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem. Budowlańców nie obchodzi, kto będzie właścicielem budynku.

Na zdjęciu: Tablica informacyjna głosi, że tu powstaje siedziba NFZ.

Fot. Stanisław Gazda

W 2017 roku ma zostać oddany do użytku nowy budynek dla Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Obiekt powstanie w miejscu, gdzie wcześniej działał jeden z oddziałów Administracji Domów Miejskich. Teraz budynek jest wyburzany. Trwają zaawansowane prace zbrojeniowe pod fundamenty nowego obiektu. A wszystko to dzieje się w cieniu zapowiedzi, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zlikwidowany, zaś finansowanie służby zdrowia odbywać się będzie przez budżet centralny.

Zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości funkcję NFZ-u mają przejąć resorty finansów oraz zdrowia. Minister finansów będzie przeznaczać konkretną kwotę na służbę zdrowia i przekazywać pieniądze bezpośrednio do 16 urzędów wojewódzkich, które odgrywać będą rolę obecnych regionalnych oddziałów funduszu. W urzędach wojewódzkich powstaną poszerzone wydziały zdrowia, a do ich zadań należeć będzie rozdzielanie pieniędzy na leczenie w swoim regionie.

Jarosław Jakubowski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, jest ostrożny w formułowaniu ocen, wniosków i komentarzy.

– Kwestia ewentualnej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia jest obecnie na etapie dyskusji i nie ma żadnych aktów prawnych, które by potwierdzały powyższe doniesienia – pisze w mailu do redakcji. Odnośnie budowy nowej siedziby kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ – odsyła do rzecznika prasowego tej instytucji.

Zapytaliśmy więc Barbarę Nawrocką, rzecznika prasowego kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy, jak ma się do zapowiedzi likwidacji NFZ-u rozpoczęcie prac przygotowawczych pod budowę inwestycji, która ma pochłonąć między 17 a 23,5 mln złotych?

Otrzymaliśmy obszerne pismo wyjaśniające w tej sprawie, zaś odpowiadając wprost – Barbara Nawrocka pisze: W ocenie tutejszego oddziału, planowane zmiany instytucjonalne w zakresie organizacji systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nie spowodują likwidacji zadań statutowych NFZ, jedynie zmienią ich sposób, formę realizacji. Przejęcie zadań przez inny podmiot będzie związane z koniecznością zapewnienia miejsca realizacji, miejsc pracy, dla osób zatrudnionych w innej instytucji.  Te obiekty, które obecnie użytkuje tutejszy oddział, mogą nie sprostać oczekiwaniom. Nowoczesny obiekt biurowy, z bazą teleinformatyczną, może zostać przejęty przez podmiot realizujący zadania NFZ, więc nadal jest celowym i zasadnym kontynuowanie realizacji przedmiotowej inwestycji”. Tym bardziej że – jak czytamy w nadesłanym wyjaśnieniu – „ewentualne wstrzymanie lub przerwanie inwestycji spowoduje częściową utratę środków finansowych już wydatkowanych na proces inwestycyjny oraz roszczenia ze strony firm zewnętrznych zaangażowanych w proces inwestycyjny z racji poniesionych kosztów i planowanych zysków”.

Ważną informacją, na którą rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ zwraca uwagę, jest to, iż „środki finansowe na realizację ww. inwestycji pochodzą z rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych NFZ” i z całą stanowczością podkreśla, że „w żaden sposób nie zmniejszają one puli środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń zdrowotnych”. – Nie można ich również przekazać na te świadczenia. Dotychczasowe budynki przy ulicach Mickiewicza i Słowackiego zostaną sprzedane – dodaje Nawrocka.

Nowa siedziba NFZ ma być przyjazna dla klientów. Obiekt będzie dwupiętrowy. Wewnątrz znajdzie się duży zadaszony dziedziniec, który spełni funkcję holu głównego. Przy budynku ma działać parking dla interesantów. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2017 roku.

Kujawsko-pomorski NFZ w grudniu 2013 roku kupił działkę przy ul. Łomżyńskiej 33 i jest jej właścicielem. W sierpniu 2014 roku, planując budowę nowej siedziby, podpisał umowę z MBJ Corporation sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na pełnienie obowiązków inwestora zastępczego, której przedmiotem była kompleksowa obsługa realizacji inwestycji.

W styczniu 2015 roku zawarta została umowa na usługi projektowe, w wykonaniu której w lipcu 2015 roku projekt architektoniczny nowej siedziby był gotowy. Na te czynności wydatkowana została kwota ok. 750 tys. zł, która wystarczyła na pokrycie kosztów inwestora zastępczego, usług projektowych i utrzymania zakupionej nieruchomości. 21 września 2015 roku ogłoszony został przetarg na roboty budowlane.

Obecnie trwa realizacja umowy na roboty budowlane. Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2017 roku. Umowę realizuje ALSTAL Grupa Budowlana.


Powiązane treści