Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Po fali krytyki – drobne zmiany. Zarząd dróg zadysponuje większy tabor na niektóre linie

Dodano: 18.03.2020 | 14:59

Na zdjęciu: Według komunikatu ZDMiKP od czwartku, 19 czerwca na liniach tramwajowych nr 4 i 7 pojawi się więcej składów dwuwagonowych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy w dni powszednie nie sprawdziło się w praktyce. Po fali krytyki ze strony pasażerów, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wprowadza pierwsze korekty w rozkładach jazdy.

We wtorek, 17 marca bydgoscy drogowcy ogłosili radykalne zmiany w komunikacji publicznej. Od środy, 18 marca większość linii kursuje według sobotnich rozkładów jazdy – wyjątkiem są linie autobusowe nr 56, 59, 60 i 68 oraz prawie wszystkie linie międzygminne (poza 97 oraz 99). ZDMiKP zawiesił także funkcjonowanie linii tramwajowej nr 9 oraz autobusowej nr 62. Linie nocne poruszają się bez żadnych zmian.

Pomimo zrozumiałych powodów co do ograniczenia kursów (zagrożenie epidemią koronawirusa i idące za tym zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach oraz znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów przełożyły się na spadek liczby pasażerów) drogowcy „zapomnieli” o mieszkańcach, którzy muszą iść do pracy. A są nimi osoby zatrudnione w zakładach przemysłowych, sklepach, służbach, spółkach miejskich i państwowych odpowiedzialnych za dostarczanie mediów czy obecnie najważniejsi w całej układance – pracownicy szpitali. Środowy poranek w środkach transportu zbiorowego przebiegał pod znakiem ścisku, długiego oczekiwania na kursy i rosnącej paniki. Warto zaznaczyć, że zgodnie z sobotnim planem jazdy niektóre linie (np. 7 i 10) wyjeżdżają na trasy dopiero koło godziny 9:00, a w „normalny” dzień są ważnym elementem komunikacji.


CZYTAJ WIECEJ: ZDMiKP po raz kolejny w ogniu krytyki. Po wprowadzeniu zmian w rozkładach kursy są przepełnione


 

Od samego rana pasażerowie nie zostawiali suchej nitki na zmianach w rozkładach. Rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński w komunikacie przekazanym mediom zapewnił, że drogowcy „oczywiście przyjrzą się sytuacji w przeciągu najbliższych dni”, szczególnie zwracając uwagę na kursy wykonywane w godzinach porannych i popołudniowych. Okoński nie ukrywa jednak, że ZDMiKP „potrzebuje czasu” na analizę rozkładów. Pierwsze zmiany zostały jednak wprowadzone już w środę, o czym drogowcy poinformowali po godzinie 14:00.

Według komunikatu ZDMiKP, od dziś (18 marca) na linii nr 6 zamiast tramwajów jednowagonowych zadysponowane zostały już tramwaje dwuwagonowe, a na liniach 53, 64, 77 i 83 w miejsce autobusów krótkich skierowano do ruchu autobusy przegubowe. Kolejne zmiany nastąpią od jutra – na linii 76 przywrócony zostaje rozkład obowiązujący w dzień powszedni, linia 54 będzie obsługiwana przez cztery autobusy przegubowe, a na liniach tramwajowych nr 4 i 7 pojawi się więcej składów dwuwagonowych. – O kolejnych zmianach informować będziemy na bieżąco – dodaje rzecznik Okoński.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elzbieta
Elzbieta
3 lat temu

Panie Okoński niech pan przywróci tramwaj nr 9 to odciąży 6 niech ta 9 jeździ tylko w szczycie , ale niech jeździ. Z pozdrowieniami górny taras Bydgoszczy.