Bydgoszcz
-9C
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPo nawałnicach: Będzie prościej i szybciej
DSC_0010 (Copy)
18.08.2017 | 16:04

Po nawałnicach: Będzie prościej i szybciej

Z myślą o poszkodowanych przez nawałnice, rząd uprościł niektóre procedury.

Na zdjęciu: Podczas konferencji prasowej.

Fot. Stanisław Gazda

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i podsekretarz stanu Tomasz Żuchowski z resortu Infrastruktury i Budownictwa oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przekazali podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim ważne informacje dla poszkodowanych przez niedawny kataklizm. Konferencja miała związek z uproszczeniem procedur w zakresie usuwania skutków nawałnicy w naszym regionie.

Ministrowi i wojewodzie podczas spotkania z przedstawicielami mediów towarzyszyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel i komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak.

Mija kolejny dzień, kolejna doba walki z żywiołem jaki miał miejsce tydzień temu. Jesteśmy w fazie już nie ratowania zdrowia i życia ludzi, tylko w fazie odbudowy tego co zostało przez żywioł zniszczone. W związku z wytycznymi, jakie zostały podpisane wczoraj przez stosownych ministrów, mamy przyspieszone procedury do tego, aby to samorządy w tej chwili mogły podejmować skuteczne, szybsze działania w zakresie pomocy dla swoich mieszkańców i w zakresie również infrastruktury samorządowej, która w znacznym stopniu ucierpiała na tych terenach – mówił podczas konferencji wojewoda Bogdanowicz.

Wcześniej panowie spotkali się ze służbami nadzoru budowlanego i wzięli udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego. Minister Andrzej Adamczyk podziękował pracownikom nadzoru budowlanego za udział w usuwaniu skutków nawałnic.

Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować procedury. To umożliwi szybszą wypłatę przekazach przez rząd środków na odszkodowania – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Z kolei wiceminister Tomasz Żuchowski podkreślił:

Wprowadziliśmy pomoc finansową na odbudowę budynków inwentarskich i gospodarskich. Tego wcześniej nie było.

Minister Andrzej Adamczyk zdecydował też o wzmocnieniu organów nadzoru budowlanego w powiatach dotkniętych skutkami nawałnic. Od 16 sierpnia br. na terenach województw najbardziej dotkniętych przez nawałnice działania miejscowych organów wspomagane są przez zespoły kontrolne złożone z pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz inspektoratów z województw niedotkniętych kataklizmem (powiatowych i wojewódzkich).

Od 16 sierpnia br. w terenie działają 3 zespoły z GUNB, a od 17 sierpnia już 8 zespołów delegowanych, w tym 5 z GUNB oraz 2 z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 zespół z woj. lubuskiego. Wsparcie zadeklarowały także inne województwa, które mają włączyć się w szacowanie szkód w najbliższych dniach. W sumie w województwie kujawsko-pomorskim działają 24 zespoły kontrolne, w pomorskim – 19 i w wielkopolskim – 9 zespołów. Dalsze decyzje o wzmocnieniu zespołów kontrolnych uzależnione będą od potrzeb. Do godz. 15:00 17 sierpnia br. zespoły kontrolne skontrolowały już blisko 1300 obiektów, w tym prawie 750 budynków mieszkalnych. Spośród skontrolowanych dotychczas obiektów z użytkowania wyłączono co najmniej 98 obiektów.

GINB współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlanego w zakresie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Szczególnie pilne jest to w odniesieniu do budynków mieszkalnych. Już w pierwszych godzinach po wystąpieniu nawałnic i wichur, gdy służby ratunkowe zakończyły swoje działania, przedstawiciele organów nadzoru budowlanego rozpoczęli czynności kontrolne. Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły, w tym ustalenie, czy mogą one być użytkowane czy też ich stan techniczny wymaga wyłączenia obiektu z użytkowania. Liczba i skład zespołów kontrolnych, organizowanych w województwach dotkniętych skutkami wichur i nawałnic, są dostosowywane do potrzeb, określonych na podstawie prowadzonego monitoringu i otrzymywanych z terenu informacji.

Chcemy, żeby jeszcze 70 dodatkowych osób wsparło kontrole stanu budynków. Postanowiliśmy uspójnić procedury kontroli – poinformował Tomasz Żuchowski.

Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane. Kontrolowane są obiekty budowlane, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły.

Na stronie GUNB i MIB udostępniono formularz pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic. To element zapowiedzianych przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka ułatwień proceduralnych w wypłacie odszkodowań. Dodatkowo ministerstwo udostępniło na swojej stronie internetowej także szczegółowe porównanie ułatwień w procedurze rozpoczęcia odbudowy i uzyskania zgody na użytkowanie, które będą możliwe na podstawie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Wczoraj rząd wydał rozporządzenie określające listę 101 gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Podczas konferencji prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel omówił działania związane z udrożnieniem sieci i linii kolejowych, a komendant Janusz Halak podsumował dotychczasowe działania straży pożarnej.

W ciągu ostatniej doby mieliśmy prawie 400 interwencji. Na chwile obecna ogólna liczba interwencji, która miała miejsce od początku tego zdarzenia to około 6200 interwencji, w których brało udział ponad 1500 strażaków – mówił.


Powiązane treści