Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
63% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 1 • L -1
5C
Sr
7C
Czw
6C
Pt
6C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPoseł Stasiński uważa, że mamy iluzoryczne państwo i pomoc, bo Wąwelno, Toninek i Huta nadal wołają o ratunek. Jest reakcja wojewody [AUDIO]
page
14.09.2017 | 15:46

Poseł Stasiński uważa, że mamy iluzoryczne państwo i pomoc, bo Wąwelno, Toninek i Huta nadal wołają o ratunek. Jest reakcja wojewody [AUDIO]

Nie cichnie dyskusja na temat pomocy poszkodowanym w nawałnicach.

Na zdjęciu: Poseł Michał Stasiński i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w trakcie konferencji prasowych.

Fot. Stanisław Gazda

-Gdy z mównicy Sejmowej minister Błaszczak wraz z posłem Schreiberem chwalili się pomocą dla poszkodowanych przez nawałnicę, otrzymałem telefon z pytaniem: „Panie pośle, jak można tak kłamać!?” – tymi słowami rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową Poseł na Sejm RP Michał Stasiński.

Poseł PO powiedział, że po tym dramatycznym telefonie pokazującym totalny rozdźwięk pomiędzy sejmowym i medialnym przekazem a rzeczywistością – natychmiast zareagował na zaproszenie mieszkańców i udał się do Wąwelna, Toninka i Huty. Żeby nie być gołosłownym, zaprezentował również film z tamtych okolic, nakręcony z drona, pokazujący m. in. rzekę Krówkę nadal zablokowaną przez powalone drzewa i korzenie. Ta niedrożność sprawia, że mieszkańcy, którzy nie dość, że nie mają dachów nad głowami, to jeszcze muszą bez przerwy wylewać hektolitry wody z zalanych piwnic. Z powodu podtopienia istnieje wręcz realne zagrożenie rozpadnięcia się fundamentów ich domostw.

Co gorsza – grzmiał poseł Stasiński – nie mają, żadnej pomocy, jest za to widoczny całkowity brak koordynacji i paraliż decyzyjny. Nikt nie jest w stanie tym ludziom podpisać decyzji o oszacowaniu szkód, bo albo nie było jeszcze inspektorów nadzoru budowlanego, albo ci urzędnicy, którzy się pojawili boją się wziąć odpowiedzialność za podpis pod konkretnym kosztorysem.

Poseł Stasiński zaapelował do wojewody kujawsko-pomorskiego, aby natychmiast powołał sztab kryzysowy do pomocy w rejonie Wąwelna, Toninka i Huty, i aby natychmiast pojawiła się tam realną pomoc. Stasiński dotychczasowe działania wojewody, a zwłaszcza zaniechanie starań o pozyskanie środków unijnych na pomoc poszkodowanym, nazwał działaniami na szkodę mieszkańców i swego rodzaju sabotażem.

Więcej w naszej relacji dźwiękowej:

W kilka godzin później, na przedpołudniową konferencję posła Stasińskiego i zarzuty, które tam padły, zareagował Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zwołując na godzinę 14.00 konferencję w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Mówiąc o trudnej sytuacji na rzece Krówce wojewoda stwierdził, iż poseł Stasiński nie do końca zbadał sprawę od strony formalnej, gdyż powinien wiedzieć, że odpowiedzialność za zaniedbany od wielu lat ciek wodny Krówka ponosi zarząd melioracji i Marszałek Województwa, zatem decyzje w sprawie działań na tym obszarze zależą właśnie od nich.

Niemniej jednak, w związku z sytuacją kryzysową – jak poinformował dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW Jakub Wawrzyniak – na wniosek zarządu melioracji i starosty sępoleńskiego wojewoda kujawsko-pomorski poprosił o wsparcie żołnierzy, którzy od 24 do 30 sierpnia oczyszczali 14 kilometrów koryta rzeki z powalonego drzewostanu. Tak więc nieprawdziwe są słowa posła Stasińskiego, że „byli tam sekundę”. Po wykonaniu tych prac, nakielski oddział zarządu melioracji urządzeń wodnych zdecydował o zakończeniu działań przez żołnierzy.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW jest w stałym kontakcie ze starostą powiatowym, komendami wojewódzką i miejską PSP, tematem wylewiska rzeki Krówka zajmował się na wyjazdowym posiedzeniu powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, który rozważa wypompowania przez strażaków części wody z koryta rzeki.

Nie można zatem twierdzić, że nic w tej sprawie się nie robiło i nie robi – konkludował Wawrzyniak, przyznając, iż zbyt pochopnym było przyzwolenie na zakończenie działań wojska.

Posłuchajcie nagrania dźwiękowego, jak zareagował wojewoda kujawsko-pomorski zapytany przez nas o oskarżenie go przez posła Stasińskiego o sabotaż, i co mówi o działaniach Marszałka Województwa?:


Powiązane treści